Farklı remineralizasyon ajanlarının ve er:yag lazer kullanımının mine yüzey özellikleri ve mikrosertliği üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect on enamel surface properties and microhardness using different remineralization agents and er:yag laser
- Tez No: 437717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZAKAR İLDAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çekilmiş molar dişlerde remineralizasyon ajanlarının tek başına ve Er:YAG ile birlikte kullanımının demineralizasyona karşı koruyucu etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda çürüksüz 180 adet insan molar dişi kullanılmıştır. Seçilen dişler gruplara ayrılmadan önce ölçümleri DIAGNOdent Pen ile yapılarak 0-13 arası skora sahip örnekler çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler pozitif ve negatif kontrol grupları da dahil olacak şekilde toplam da 15 gruba ayrılmıştır. Gruplara Sodyum Florür (NaF), Trikalsiyum Fosfat (Ca3PO4), Titanyum Tetraflorür (TiF4), Tooth Mousse (CPP-ACP), MI Paste Plus (CPP-ACP), Novamin (Biyoaktif Cam) ajanları ve bunların Er:YAG lazer ile birlikte kullanımları uygulanmıştır. Lazer uygulamasının etkinliğinin araştırılması için bir gruba sadece Er:YAG lazer uygulanmıştır. Negatif kontrol grubu hariç gruplar de-remineralizasyon solüsyonuna maruz bırakılmıştır. Grup etkinlikleri mikrosertlik, SEM ve EDS taraması değerlendirilmeleri üzerinden yapılmıştır. İstatiksel analizler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Mikrosertlik değerlendirmesinin sonuçlarına göre en yüksek değeri TiF4'ün Er:YAG lazer ile birlikte kullanıldığı Grup TFL göstermiştir. Bütün gruplar pozitif kontrol grubu (Grup K+) ile istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study in vitro evaluation of protective effect against demineralization, by using remineralization agent alone and with Er:YAG laser combination on extract molar teeth. Material and method: In our study, noncarious 180 human molar teeth were used. Example measurements were made by DIAGNOdent Pen with score between 0-13 were included in the study before leaving the group. The teeth, included positive and negative control groups, were divided into 15 groups in total. Sodium Flouride(NaF), Tricalcium Phosphate(Ca3PO4), Titanium Tetrafluoride (TiF4), Tooth Mousse (CPP-ACP), MI Paste Plus (CPP-ACP), Novamin(Bioactive Glass) agents and their Er:YAG laser combination were apllied into groups. Er:YAG laser was used only in one group for investigating effectiveness of laser application. Groups except the Negative control group was subjected to de-remineralization solution. Group activities was measured through microhardness, SEM and EDS values. Statistical analyzes were performed by using SPSS 20.0 software package. Results: According to the results of microhardness in Group TFL which TiF4 and Er:YAG laser used in combination has shown highest value.