Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde crıb-II ve snap-pe-ıı skorlama sistemlerinin mortalite ve morbiditeleri öngörmede etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of crib-ii and snap-pe-ii scoring systemsin predicting the mortality and morbidity of very low birthweight infants
  1. Tez No: 549226
  2. Yazar: ÜNAL UTKU KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME ESRA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Neonatoloji bilimindeki hızlı ilerlemeye rağmen çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebekler mortalite ve morbidite açısından en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Yenidoğan Yoğun Bakım servisine yatırılan bir yenidoğan bebeğin neonatal mortalite riskinin önceden tahmin edilebilmesi amacıyla objektif kriterlere dayalı farklı skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada gebelik yaşı 32 hafta ve doğum ağırlığı 1500 gr altında olan bebeklerde“Clinical Risk İndex For Babies”(CRIB-II) ve“Score For Neonatal Acute Physiology and Perinatal Extension”(SNAPPE-II) skorlama sistemlerinin mortaliteyi öngörmedeki etkinlikerinin karşılaştırılması ve aynı zamanda erken dönemde morbidite riskinin belirlenmesindeki faydalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza hastanemiz Yenidoğan Servisine 1 Ocak 2008- 31 Aralık 2008 tarihleri arasında yatırılan çalışma kriterlerine uygun 189 preterm bebek alınmıştır. Çalışma grubundaki olguların 82'si kız (% 43.3), 107'si erkek (%56.6) toplam 189 olgunun ortalama gebelik yaşı 28.2 ± 2.2 hafta, doğum ağırlığı 1064 ± 262 gr olarak hesaplandı. Çalışma grubuna alınan bebeklerin CRIB-II ve SNAP-PE-II skorları hesaplanarak olgular mortalite, nekrotizan enterokolit, bronkopulmoner displazi, intrakraniyal kanama ve prematüre retinopatisi açısından takibi yapıldı. Çalışma grubu olgularının ortalama CRIB-II skoru 9.9 + 3.8, ortalama SNAP-PE-II skoru 45.8 + 25.4 olarak hesaplandı. Mortalite oranı % 50.7 olarak saptanan çalışma grubunda CRIB-II ve SNAP-PE-II skorlarının sırası ile 12.1 + 3.6 ve 60.2 + 24.7 olduğu, SNAP-PE-II skorlamasının mortalite ve morbiditeyi belirlemede sensitivitesinin, spesifite ve pozitif belirleyiciliğinin CRIB-II skorlamasına göre daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Ancak negatif belirleyiciliğin CRIB-II skorlamasında göreceli olarak daha iyi olduğu görülmüştür. Sonuçta, mortaliteyi öngörmede CRIB-II ve SNAP-PE-II skorlamasının gebelik yaşı ve doğum ağırlığına göre korelasyonunun daha iyi olduğu, ancak morbiditeyi öngörmede belirleyiciliklerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Prematüre bebeklerde morbiditeyi öngörmede farklı skorlama sistemlerinin geliştirilmesi gerektiği, bu konuda daha fazla hastayı kapsayan daha ileri çalışmalara gereksinim olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the recent advances in Neonatology, mortality and morbidity is still high in very low birth weight newborns. Several scoring systems based on objective criteria in order to predict the neonatal mortality risk for neonates in Neonatal Intensive Care Unit was developed. The objective of this study was to compare the efficacy of“Clinical Risk Index For Babies”(CRIB-II) and“Score For Neonatal Acute Physiology and Perinatal Extension”(SNAPPE-II) scoring systems in predicting the mortality of neonates before 32 weeks of gestation and lower than 1500 g, and also to evaluate their utilities for determinig early risks of morbidity. The study group included 189 preterm neonates admitted to Newborn Intensive Care Unit of our hospital between January 1 2008 and December 31 2008 with fulfilled inclusion criteria. In the study group, there were 82 (43.3%) female and 107 (56.6%) male infants. The mean gestational age was 28.2 ± 2.2 weeks and mean birth weight was 1064 ± 262 g. The CRIB-II and SNAP-PE-II scores were calculated for each case in the study group. The cases were followed up in respect to mortality, necrotizing enterocolitis, bronchopulmonary dysplasia, intraventricular hemorrhage and retinopathy of prematurity. The mean CRIB-II and SNAP-PE-II scores were 9.9 + 3.8 and 45.8 + 25.4, respectively. The mortality rate was 50.7%. CRIB-II and SNAP-PE-II scores were calculated as 12.1 + 3.6 and 60.2 + 24.7 in non-survivors, respectively. SNAP-PEII scoring system was more sensitive and specific than CRIB-II scoring system, and positive predictivity was higher than CRIB-II scoring system. However, negative predictivity of CRIB-II scoring system was relatively higher than SNAP-PE-II scoring system. In conclusion, CRIB-II and SNAP-PE-II scoring systems are found to be definitive in predicting mortality in comparison to gestational age and birth weight; whereas their value in predicting morbidity were poor. In order to predict morbidity in preterm neonates, further new scoring systems should be investigated.