Tıp fakültesi öğrencilerinin HPV ve hpv aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of medical faculty students about HPV and HPV vaccine
- Tez No: 813654
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tıp Fakültesi öğrencilerinin HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri, tutumları ve davranışlarını değerlendirmek, bu konudaki farkındalığın artırılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı Aralık-Ocak döneminde eğitim öğrenim görmekte olan tıp fakültesi 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. sınıflarından çalışmaya katılmaya gönüllü 1238 öğrenci dahil edildi. Bu çalışmada 56 sorudan oluşan, Sosyodemografik Bilgi Formu, Human Papilloma Virüsü (HPV) Bilgi Ölçeği ve HPV Bilgi Düzeyleri ve Tutumlarını içeren anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Bulgular: Çalışmada yer alan 1238 öğrencinin %53,2'si kadın, %46,8'i erkekti. Öğrencilerin %17,3'ü birinci sınıf, %18,6'sı ikinci sınıf, %15,9'u üçüncü sınıf, %17,6'sı dördüncü sınıf, %14,5'i beşinci sınıf ve %16,2'si altıncı sınıfta eğitim öğrenim görmekteydi. Öğrencilerin %81'i HPV'yi, %60,7'si HPV Testini, %68,2'si HPV aşısını daha önceden duyduklarını belirtti. HPV, HPV testi ve HPV aşı duyma durumları yüksek olan öğrencilerin tüm alt ölçek ve toplam HPV Bilgi Ölçeği puanı anlamlı olarak yüksek bulundu. Kadınlar erkeklere göre anlamlı derecede yüksek HPV, HPV Testi ve HPV Aşı duyma durumuna sahiptiler.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the knowledge levels, attitudes and behaviors of Medical Faculty students about HPV and HPV vaccine, and to increase awareness on this subject. Material and Method: A total of 1238 students from the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th grades of the Faculty of Medicine who were studying at Selçuk University Faculty of Medicine in the 2021-2022 academic year December-January period were included in this study. In this study, a questionnaire consisting of 56 questions, Sociodemographic Information Form, Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale and HPV Knowledge Levels and Attitudes were applied by face-to-face interview method. Results: This study was prepared with 1238 students, 53,2% of whom were women and 46,8% were men. The distribution of the students studying in education is 17,3% first grade, 18,6% second grade, 15,9% third grade, 17,6% fourth grade, 14,5% fifth grade and 16,2% are in the sixth grade. The percentages of students who stated that they had heard of HPV, HPV Test and HPV vaccine are 81%, 60,7% and 68,2%, respectively. All subscale and total HPV Knowledge Scale scores of students with high HPV, HPV test and HPV vaccine hearing were found to be significantly higher. Women had significantly higher HPV, HPV Test and HPV Vaccine hearing status than men.