Halka ilişkiler ve önemi: Emniyet teşkilatında bir uygulama
Public relations and the importance: An application in the Police force
  1. Tez No: 424931
  2. Yazar: KADİR MEVVASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYANOĞLU ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Günümüzün ekonomik, toplumsal ve ruhsal gereksinimlerine, kişisel amaçlarına başkalarının yardımı olmaksızın pek az kimse ulaşabilmektedir. Bu nedenle her toplum, gereksinimlerini karşılamak ve geleceğe yönelik amaçlarını gerçekleştirmek üzere çeşitli örgütlenmelere (teşkilatlanmalara) gitmektedir. Toplumun desteğini ve güvenini sağlamak, kamu kuruluşları için yaşamsal önem taşımaktadır. Toplumsal destek, kamu kuruluşlarının başarısının ilk koşuludur ve halkın, toplumsal örgütlere bu derece bağlı olması, yönetimde“halkla ilişkiler”denilen yeni bir felsefe ve fonksiyonun yaratıcısı olmuştur. halkla ilişkiler üst yönetimin danışmanı konumundadır. Günümüzde kaliteli bir hizmetin sunulması ve sürdürülmesi veya destek görmesi büyük ölçüde kuruluşların halkla ilişkiler ve tanıtıma ayırdıkları önem oranında mümkün olabilmektedir. Halkla ilişkiler kimi kez çevrenin desteğini kimi kez hoşgörüsünü kazanmak, kimi kez yardımını sağlamak gibi değişik adlar altında ideoloji asılama işlevi ve belirli bir yasam biçimini topluma alıştırma amacını güden tek yönlü bir iletişim süreci olarak tanımlanabilmektedir. Kamu kurumları için bu kadar önem taşıyan halkla iliksilerin daha geliştirilmesi ve yorumlanması gerekmektedir. Bu bakımdan, genelde Emniyet Teşkilatında halkla iliksiler uygulamaları, özelde de Emniyet Müdürlüğünün halkla ilişkiler uygulamaları bu alışmaya konu olarak seçilmiştir. Çünkü, Emniyet Teşkilatı, halkın güvenliği için çalışan ve bunu yaparken de halk ile bütünleşmek zorunda olan kamu kurumlarının basında gelmektedir. Halktan uzak bir Emniyet Teşkilatı; kendi isini zorlaştırmış ve birçok suçun ortaya çıkmasını önlemiş, aynı zamanda yapılan başarılı çalışmaları halka duyuramamış, halkın güvenini kazanamamış demektir.
Özet (Çeviri)
Today's economic, social and the spiritual needs are very few people reach their personal goals without the help of others. Therefore, every society has to go to various organizations to achieve their goals and meet the needs for the future. Ensure the support and trust of the community, it is vital for public institutions. Social support is the first condition for the success of public institutions and social organizations to people not connected to this degree in management 'public relations', which has been the creator of a new philosophy and function, public relations is the top management consultant. It can sustain or support available today and see a quality service possible rate their importance is largely separate organization of public relations and publicity. Public institutions for the development of public relations more important and it should be interpreted. this regard, the practice of public relations in general private practice of public relations in the police headquarters in the police force has been chosen as the subject of this study. Because law enforcement is also doing it for public safety employees and is one of the public institutions that have to integrate with the locals. away from public law enforcement; which complicates their work and prevent the emergence of many crimes, not also publicize successful work done, has not gained the trust of the people.