13-15 yaş grubundaki bireylerde empatinin aleksitimi düzeyleri üzerindeki etkisi
Indi̇vi̇duals i̇n the 13-15 age groups i̇n the alexithmia impact on levels of empathy
- Tez No: 424938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Duyguları tanımlamada ve ifade etmede yetersizlik duyma olarak en genel şekilde ifade edilen aleksitimi, günümüzde giderek artan bir şekilde toplumda görülmektedir. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda aleksitimi semptomlarının arttığı ifade edilebilir. Yine en genel tanımıyla kendisini başkasının yerine koyma, başkası gibi düşünme şeklinde tanımlanabilecek olan empatinin de literatürde giderek azaldığı ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Öte yandan aleksitimi ile empati arasındaki ilişkiyi inceleyen yeterli çalışma mevcut değildir. Bu nedenle bu çalışmada, ilköğretim çağındaki bireylerin aleksitimi ile empati düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada bu bağlamda, İstanbul ili Ayazağa İlköğretim Okulunda ve Mehmet Ipgin İlköğretim okulunda 2014-2015 eğitim öğretim yılında öğrenim gören (n=170) ilköğretim öğrencisine, Sarıyer belediyesi aile danışma merkezine gelen danışanlara ve Sarıyer belediyesi yaz kurslarına giden öğrencilere Baron Empati Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeğini içeren anket uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alexithymia which is generally described as ineligible situation of identification of senses and their expression has been increasingly seen in the society nowadays. In may be argued that Alexithymia symptoms are especially increasing at primary school aged children. In literature there are researches arguing that empathy which is defined in generally as thinking like others and put oneself in someone's place is decreasing. On the other hand, there have not been enough research focusing on relationship between Alexithymia and empathy. For this reason, the relationship between Alexithymia and empathy of individuals at primary school was examined in this research. The study in this context, the province of Istanbul Maslak Elementary School and Mehmet IPG High school students studying in the 2014-2015 academic year at the school (n = 170) elementary school students, to clients from the Sarıyer Municipality of family counseling center, and Saunders Baron outgoing students to municipal summer courses Empathy Scale and Toronto Alexithymia the survey was conducted containing the scale.