Kronik böbrek hastalığı olan bireylerde kraniyofasiyal morfolojinin değerlendirilmesi
Evaluation of craniofacial morphology in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 464758
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER NİLÜFER DARENDELİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, mineral ve kemik metabolizması üzerinde olumsuz etkisi olan ve büyüme geriliğine yol açan kronik böbrek hastalığının (KBH) kraniyofasiyal morfolojiye olan etkisinin, büyüme gelişim döneminde tanı alan bireylerde sefalometrik olarak değerlendirilmesidir. Araştırmamıza dahil edilen KBH olan bireyler hastalığın evresine göre prediyaliz ve diyaliz olarak 2 alt gruba ayrılarak, sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Prediyaliz grubunda, kronolojik yaş ortalaması 15,05±2,91 yıl olan 13 birey (6 kız, 7 erkek) yer alırken diyaliz grubunda kronolojik yaş ortalaması 14,75±3,76 yıl olan 18 birey (7 kız, 11 erkek) yer aldı. Kontrol grubu ise, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Anabilim Dalı Arşivi'nden seçilen, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, çalışma grubundaki bireyler ile yaş ve cinsiyet açısından aynı özellikleri taşıyan, kronolojik yaş ortalaması 14,92±3,33 yıl olan, iskeletsel sınıf 1 yapıdaki 31 bireyin (13 kız,18 erkek) tedavi başı filmlerinden oluşturuldu. Bireylerden kraniyofasiyal morfolojinin, kemik yaşının ve diş sağlığının değerlendirilebilmesi için lateral sefalometrik, el bilek ve panoramik filmler alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of chronic kidney disease (CKD) which impairs mineral and bone metabolism and causes growth retardation, on craniofacial morphology by cephalometric analysis, in patients who were diagnosed during growth and development period. 31 patients with CKD included in this study. Patients with CKD divided into 2 subgroups according to the severity of the disease as pre-dialysis and dialysis. Pre-dialysis group consisted of 13 subjects (6 female, 7 male) whose chronological ages ranged from 9.75 to 18.5 years (mean age 15.05±2.91 years) and dialysis group consisted of 18 subjects (7 female, 11 male) whose chronological ages ranged from 7 to 21 years (mean age 14.75±3.76 years. Control group consisted of pre-treatment materials of age and gender matched 31 healthy subjects with skeletal class 1 relationship without any medical disorder chosen from Gazi University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics Archive. Lateral cephalometric, panoramic, hand and wrist radiographs were collected to evaluate craniofacial morphology, dental health status and bone age of the subjects.