İki nevruz: 1992- 2013 Nevruz kutlamalarının Türkiye medyasında yansımalarının karşılaştırılması
Two Nawroz festivals: A comparative study of the reflections of Nawroz celebrations in 1992 and 2013 in Turkish media
- Tez No: 424966
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye'de Nevruz/Newroz kutlamaları siyasi bir önem taşımaktadır. Özellikle 1990'lı yıllardan sonra Nevruz/Newroz, bahar bayramı olmasının yanı sıra Kürt halkının kimlik mücadelesi ve ulus inşa sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Nevruz/Newroz bayramlarının ve bu bayramı kutlayanların farklı tarihsel dönemlerde ve farklı ideolojilere sahip medya organlarınca temsilleri, farklılık göstermektedir. 1992 yılında meydana gelen Cizre Nevruz'u bazı medya organlarınca medyada“ayaklanma”ve“bölücü terör eylemleri”olarak duyurulurken bazılarında“devlet terörü”olarak nitelenmiştir. Aynı medya organları 2013 yılında ise Nevruz /Newroz bayramını,“barış ve kardeşliğe”işaret eden yeni bir dönem olarak haberleştirmiştir. Farklı tarihsel dönemlerde Nevruz/Newroz kutlamalarının gazetlerde nasıl temsil edildiği sorusundan hareketle tezde temelde iki döneme odaklanılmıştır. Bu çerçevede 1992 Cizre ve 2013 Diyarbakır'da kutlanan Nevruz/Newroz kutlamalarının medyada nasıl temsil edildiği Hürriyet, Türkiye ve Yeni Ülke/ Özgür Gündem gazetelerinde Teu van Dijk'ın söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. 21 Mart 1992 Cizre Nevruz/Newroz'u ile 21 Mart 2013 Diyarbakır Nevruz/Newroz'unun, Hürriyet, Türkiye ve Yeni Ülke/ Özgür Gündem gazetelerinde 4 gün süre ile nasıl haberleştirildiği/ temsil edildiği söylem analizi ile incelenmiş ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Hürriyet ve Türkiye Gazetelerinin haberlerinde resmi devlet söylemi etkili olmuştur. 2. Haberlerde Nevruz/Newroz gerek Türk, gerekse Kürt kimliğinin yeniden üretilmesinde referans olarak kullanılmıştır. 3. Hüriyet ve Türkiye Gazetelerinin haber söylemlerinde Nevruz/Newroz Türk milliyetçi bir çerçevede, Özgür Gündem (Yeni Ülke) gazetesi haber söylemlerinde ise Kürt milliyetçi bir çerçevede tanımlanmıştır. 4. Hürriyet ve Türkiye gazeteleri haber söylemlerinde biz/ öteki karşıtlığı kurularak,“biz”Türk'lere karşı Kürt kimliği“ötekileştirilmiştir”. Bu inceleme çerçevesinde iki Nevruz/Newroz 'un temsilinde dönemin hükümetinin Kürt sorununa ilişkin yaklaşımlarındaki farklılık medya söylemlerinde de etkili olmuştur. Devletin/egemen ideolojinin belirleyicisi olduğu, medya kurumlarının, var olan“gerçeği”sahip oldukları ideolojilere göre yeniden kurdukları ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Nawroz festivals are attributed political significance in Turkey. Especially since the beginnings of the 1990's, in addition to their being spring festivals Nawroz festivals have been evaluated as a symbol signifying the struggle given for their identity by Kurds as well as their nation building process. It is also important that either the presentation or representation of both those festivals and also the ones who celebrate them receive widespread and various media coverage. It means that different media channels, be they print or visual, have continuously approached the political meaning given to the festivals from their own ideological perspectives. Whereas the Nawroz festival held in Cizre in 1992 was broadcast by some of the media as an“uprising”and“terrorist acts aiming the unity of the Turkish Republic”, some other presented it as“state terror”. Interestingly, the same media organs reported the Nawroz Festival in 2013 as a new period signaling“peace and fraternity''. This thesis, mowing from the question how Nawroz festivals of different times were broadcast by print media, focuses on mainly two periods. In this regard, how both the Nawroz in Cizre in 1992 and the one in Diyarbakır in 2013 were presented in newspapers such as Hürriyet, Türkiye and Yeni Ülke/ Özgür Gündem is studied in this work by Teu van Dijk's discourse analysis method. As stated above, how both the Nawroz in Cizre in 1992 and the one in Diyarbakır in 2013 were reported in newspapers such as Hürriyet, Türkiye and Yeni Ülke/ Özgür Gündem for four days is studied in this work, which has extracted the following findings; 1. Official discourse is observed effectively dominant in the news of Hürriyet and Türkiye, 2. Nawroz is used in the news as a reference to reproduce both Turkish and Kurdish identities, 3. In the news of Hürriyet and Türkiye, Nawroz is framed around Turkish nationalist discourse whereas in the news of Özgür Gündem (Yeni Ülke) Nawroz is interpreted within Kurdish nationalist discourse. 4. Hürriyet and Türkiye apply the dichotomy between we and other in the discourse of their news, which as a result paves the way for othering Kurdish identity as opposed to the identity of ”we" Turks. It is revealed in conclusion that despite the fact that their different approaches to the Kurdish Question of the governments in 1992 and 2013 are visible in their discourses as reflected in mass media, the hegemonic republican discourse in terms of the Kurdish Question is proven prevailing and decisive once again with reference to the reconstruction of the reality from the ideological perspectives of the aforementioned newspapers.