İşletmelerin mali yolsuzluklarının denetime yansımaları: 2000-2015 yılları arasındaki vaka incelemesi
Reflections of the corporation's financial corruptions to the auditions : Case study between 2000-2015
  1. Tez No: 424965
  2. Yazar: KEREM ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Genel ifadeyle denetim, iktisadi etkinlikler ve olaylara dair, savların önceden belirlenmiş ölçütlerle karşılaştırılması amacıyla veri toplanması ve toplanan verilerin değerlendirilmesi sonucu elde edilen bulguların rapor edilmesi sürecidir. Bulguların raporlanmasında genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri, finansal raporlama standartları, kurum ve kuruluşların yayınlamış olduğu tüzükler, yönergelikler ve yönetmelikler, kurumların hazırladığı bütçeler kaynak olarak tercih edilmektedir. Denetimin 5 ana başlıktan oluştuğu görülmektedir. Bu başlıklar, bağımsız denetim, uygunluk denetimi, faaliyet denetimi, risk odaklı denetim ve sürekli denetimdir. Bu beş ana başlığın tanım özetleri yapılacak olursa; bağımsız ve faaliyet denetimi, kurum ve kuruluşların, finansal verilerinin rakamsal tutarının önceden belirlenmiş ölçütlerle denetlenmesidir. Uygunluk denetimi, rakamsal tutarlar yerine kurum veya kuruluş çalışanlarının belirlenen standartlara çalışma uygunluğunu denetler. Risk odaklı denetimle sürekli denetim ise rakamsal verileri, rakamsal nitelik taşımayan verilerle birlikte inceleyen denetimdir. Ticari hayatta meydana gelen muhasebe iş ve işlemleri üzerinde yapılan hile ve yolsuzluklar tarihi süreç içerisinde de yakın tarihte de büyük skandalların ve yatırımcılar başta olmak üzere işletmelerle ilgili olan birçok kişinin zarara uğramasına neden olmaktadır. Bu durum işletmelerin kültürü, şeffaflığı, iç kontrol ve iç denetim gibi kavramlara dikkatlerini yönlendirmeleri ve üstünde durmaları gereken kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle muhasebe hile ve yolsuzluklarının önlenmesinde kullanılan yöntemlerin konu olarak edinildiği çalışmadan kavramsal açıklamalar yapılacak ve işletmelerde iç kontrol ve iç denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In general words, control of economic activities and the collection of data for the purpose of comparison with predetermined criteria assertions about events and the process of reporting the findings of the evaluation of the collected data. The findings in the reporting of generally accepted accounting principles, financial reporting standards, institutions and organizations of the published regulations, yonergelik and regulations, institutions, budgets prepared are preferred as the source. 5 main headings of the control is observed to occur. These titles, independent audit, compliance audit, operational audit, risk-oriented auditing and continuous control. Main title summary description this five is made; and the control of activity independent of the institution's financial data with the numerical amount of the predetermined criteria can be inspected. Compliance audit of numerical amounts instead of working with the employees of the organization or institution established standards of suitability checks. Risk-focused supervision control with continuous numerical data, numerical data viewing with impersonal control. Commercial life that occurred in accounting and business operations conducted on fraud and corruption and the biggest scandal in recent history and in the history of the business to investors who are concerned with can cause harm to many people. These businesses a culture of transparency, internal control and internal audit concepts such as redirects their attention to, and which you should stay at the top as a concept emerges. For this reason, the subject of accounting methods that are used in the prevention of fraud and corruption which were adopted as a conceptual description will be made from the study, and companies will focus on the effectiveness of internal control and internal audit activities