İllüstrasyonun tarihsel süreci ve gelişimi
The historical process and development of illustration
  1. Tez No: 424975
  2. Yazar: DURU KADER BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Grafik tasarımın bir dalı olan İllüstrasyon görsel bir dildir, hem bilgi hem de mesajı biçime dönüştürerek iletir. Verilmek istenen mesajı en pratik en kısa yoldan anlatan görsel bir iletişim yöntemidir. İçerdikleri resimsel değerlerin birbirinden farklı yorum ve stilleriyle illüstrasyon sanatçısının da özgün karakteriyle kaynaşarak, okuyucu ve seyircide estetik bir haz uyandırır.İllüstratörler ilinti oldukları metni tamamlarken estetik hazla birlikte farklı anlam ve boyutlarda yeniden algılanmasına yardımcı olurlar.İllüstrasyon görsel bir dildir ve her dil gibi yapısal öğeleri vardır. İllüstrasyon dilinin eltili olması tasarımın bütününde uyuma bağlıdır. Görselin açıklanma üzerinde eşlik ettiği fakat ağırlığının resim üzerinde olduğu, ikinci olarak metin için hazırlanan son olarak da metinle hiçbir ilişkisi bulunmayan tamamen dekoratif amaçlı illüstrasyonlardır. Bunlarla birlikte Süsleyici tamamlayıcı ve yorumlayıcı olacak şekilde bir yol izler. Bu şekilde verilmek istenen mesajı daha verimli ve etkili bir şekilde açıklamaya yardımcı olur. Grafik tasarımın bir kolu olan İllüstrasyon Teknolojinin gelişmesi ve yeni dünya sektörlerinin artmasıyla; günümüzde özellikle bilgisayar ve matbaa alanında yaşanan gelişmeler ile illüstrasyon sanatçıları kendilerine yeni yolar çizmiş bireysel stiller teknikler yaratmışlar, çağdaş dünyanın insanları hızlı ve teknolojik gelişmeleri ile geçmişe oranla daha fazla olanağa sahip olmuşlardır. Anahtar Kelime: İllüstrasyon, Grafik Tasarım, İllüstrator, Teknoloji.
Özet (Çeviri)
Illustration which is a branch of graphic design is a visual language, transmits both information and message converting the message format. It is the most practical and the shortest way of visual communication The shortest way for the the message is to be wanted to describe. Mixing the different each other interpretations and styles of containing pictorial values with original characters of the illustrator, it evokes an aesthetic pleasure to the reader-viewer .Illustrators help the text to be percieved in different meanings and extents with the aesthetic pleasure while completing it. Illustration is a visual language, and there are structural elements, such as every language. Effectiveness of the Illustration language depends on compliance of the design all through.The elements which describe the illustrator are firstly picture, secondly illustrations for the text and finaly illustrations as prepared purely for decorative purposes and irrelevant to the text. By the way it follows path which is the decorative complementary and interpreter . In this way it helps to explain the desired message more efficiently and productively. Illustration which is a branch of the graphic design with the development of technology and the increase of the new world industries; nowadays especially with developments in computer and printing area illustration artists have drawn their new ways and have created individual styles and techniques, the people of the modern world have had more opportunities than in the past with rapid technological developments. Kewwords: Illustration, Graphic Design, Illustrator, Technology.