Turizm sektöründe çalışanların kuşak farklılıklarına olan algılamaları ve bir araştırma
A study of employee perceptions regaring generational differences in the tourism industry
  1. Tez No: 424988
  2. Yazar: BEYZA BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya genelinde ekonomik ve sosyal hareketlerle oluşmuş zaman aralıklarına jenerasyon denmektedir. Yetişme tarzları ve içinde bulundukları ortam değişikleri nedeniyle 'kuşak' olarak da adlandırılan jenerasyonlar arasında gerek karakter gerek çalışma yöntemleri ve gerekse iş yerinden beklentilerde önemli farklılıklar gözlenebilmektedir. Farklı yaş gruplarının bir arada çalıştığı günümüz işyerlerinde yaşanan sorunların önemli bir kısmı kuşaklar arası algı,yöntem, uygulama ve iletişim farklılıklarından kaynaklanmaktadır.Bu araştırmanın amacı Turizm sektöründe çalışan X,Y,Z kuşaklarının misafirlere karşı algı, tutum ve davranışlarıdır. Kuşakların zaman içerisinde farklılaşan özellikleri bir örgüt bünyesinde çalışmaya başladıklarında da kendisini hissettirmektedir. Böylece yönetim kademelerinin kuşaklararasında yaşanan farklılıkları iyi yönetmesi önemli bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
The time intervals that occurred with the economic and social movements throughout the world is called the generation..Due to changes in their surroundings and nurture, some important differences can be observed among generations as character or in working methods and expectations from office.The reasons of some significant problems of today's workplaces where different age groups work together are the differences in perception,method,application and communication among generations. The aim of this research to analyze the perception, attitude and behavior of X,Y,Z generations who work in tourism industry to guests.The varying in characteristic features of generations in time is felt when they work in a company structure. Thus,To manage generation gap well is an important requirement and managemenet personnel's responsibility .