Yapay zekanın temel nitelikleri ile Z kuşağının yetkinliklerinin etkileşiminin çalışanların iş motivasyonuna etkisi: Bilişim çalışanları üzerinde bir araştırma
The impact of the interaction between the fundamental characteristics of artificial intelligence and the competencies of generation Z on employees' job motivation: A study on it employees
  1. Tez No: 929022
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital teknolojinin hızla gelişmesi günlük hayatı her geçen gün daha fazla etkilemektedir. Dijital teknolojide yaşanan gelişmeler, geliştirilen yapay zeka teknolojileri ile farklı bir seviyeye ulaşmaktadır. Dolayısyla eğitim, sağlık, tarım, üretim, turizm vb. birçok sektörde yapay zeka ve uygulamaları yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Yapay zeka iş süreçlerinde dönüşümü sağlarken hem verimlilik hem de stratejik karar verme süreçlerinde organizasyonlara katkı sağlamaktadır. Yapay zekanın iş hayatındaki etkisinin artması, artık çalışma hayatında yer alan Z kuşağının bakış açısını ve beklentilerini etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı yapay zekanın temel nitelikleri ile Z kuşağının yetkinliklerinin etkileşiminin iş motivasyonuna etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında oluşturulan ölçüm aracı Türkiye'de 40 kamu üniversitesinde bilgi işlem departmanlarında görev yapan konu ile ilgili 153 bireye uygulanmıştır. Araştırma kapsamında bilişim alanı çalışanlarının algıları bağlamında Z kuşağının yetkinliklerinin ve yapay zekanın temel niteliklerinin ayrı ayrı iş motivasyonuna pozitif yönde yüksek seviyede etkisi olduğu belirlenmiştir. Ancak Z kuşağının yetkinlikleri ile yapay zekanın temel niteliklerinin etkileşiminde iş motivasyonuna etki düzeyleri ayrı ayrı etkideki düzeyleri düşürücü şekilde sonuçlanmıştır. Z kuşağı teknolojinin içerisinde doğan ve büyüyen bir kuşak olduğu için zaten yapay zekanın yaşamının her alanında yoğun bir şekilde kullanması, Z kuşağı bireyleri için iş motivasyonu algısında da doğal bir süreç olarak gördüğü şeklinde belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly advancing digital world, technology is becoming increasingly prevalent in our daily lives. These advancements have reached a new level with the development of advanced artificial intelligence technologies. Artificial intelligence is now utilized across various sectors, including education, healthcare, agriculture, manufacturing, tourism, and more. While artificial intelligence transforms business processes, it also enhances organizational efficiency and informs strategic decision-making. The growing influence of artificial intelligence in business is shaping the perspectives and expectations of Generation Z, who are now entering the workforce. This study examines the impact of the interaction between the fundamental qualities of artificial intelligence and the competencies of Generation Z on work motivation. The research involved 153 individuals working in the IT departments of 40 Turkish public universities. The findings indicate that the competencies of Generation Z and the fundamental qualities of artificial intelligence each have a significant positive effect on work motivation, as perceived by IT employees. However, the interaction between the competencies of Generation Z and the fundamental qualities of artificial intelligence has resulted in a decrease in the levels of impact on work motivation when considered separately. Since Generation Z is a technologically native generation, their perception of artificial intelligence in various aspects of their lives may be considered a natural process.