Orhan Veli şiirlerinin illüstrasyon sanatı ile yorumlanması
Interpretation of Orhan Veli's poems by means of the art of illustration
- Tez No: 424991
- Danışmanlar: PROF. NAZAN ERKMEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Türk Dili ve Edebiyatı, Fine Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
“Orhan Veli Şiirlerinin İllüstrasyon Sanatı ile Yorumlanması”: Teorik ve uygulamalı bir çalışma olan bu tez, dört temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, tez formatının gerektirdiği şekilde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi başlıklarından oluşmaktadır. İkinci bölüm, Orhan Veli ve şiir hakkındadır. Bu bölümde şiirin ne olduğu, şiirin öğeleri ile Orhan Veli'nin şiir anlayışı büluğ çağı [40'lı yıllar] ilişkisi içinde incelenmiştir. Üçüncü bölüm illüstrasyon ve şiir hakkındadır. Bu bölümde, öncelikle illüstrasyon; sözcük anlamında ve metin düzleminde incelenmiş, ardından illüstrasyon ile şiir ilişkisi üzerinde durulmuştur. Konu içinde adı geçen şiirlerin illüstrasyonları ile Orhan Veli şiirlerinden yapılmış illüstrasyonlardan örnekler sunulmuştur. Dördüncü bölüm yorumlama ve uygulama konularını içerir. Bu bölümde kompozisyonun felsefesi yorumlama ekseninde ele alınmış, kompozisyon meselesi ile yöntemi açıklanmıştır. Son olarak da uygulama olarak yapılan Orhan Veli şiirlerinin illüstrasyonları sunulmuş, şiirlerin üretim sürecindeki imgesel çağrışımları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Interpretation of Orhan Veli's Poems by Means of the Art of Illustration”: This dissertation, which is a study of teorical and practical, comprised of four basic chapters. The first chapter, consists the aim of the study, scope and method of the header, as dictated by the dissertation format. Second chapter is about Orhan Veli and poetry. In this chapter, what is the poem, the elements of poetry, Orhan Veli's poetry has been analyzed in connecting link teenage years [40's]. Third chapter is about illustration and poetry. In this chapter, primarily, illustration within the meaning of the word and in the context of the text has been studied, next, focused on the relation between illustration and poetry. Illustrations of the poem mentioned in the subject with from made in advance illustrations of Orhan Veli's poems have been presented. Fourth chapter contains the interpretation and practice issues. In this chapter, the composition of the philosophy on the interpretation axis have been discussed and a method with a composition of matter have ben described. At last, illustrations of Orhan Veli's poems which made in practice have been presented and imaginative evocation are described in the poetry of the production process.