'Oblomov' ve 'Sayru' tiplerarası bir karşılaştırma
'Oblomov' and 'Sayru' an interpersonal compari̇son
  1. Tez No: 425001
  2. Yazar: DİLEK ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABBAS HİLMİ TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Gonçarov'un Oblomov romanında yer alan Oblomov tipiyle, Selim İleri'nin Mel'un romanında bulunan Sayru tipinin benzerlik ve farklılılarını incelemektedir. Her iki tip de içinde yaşadıkları toplumların ürünü ve sembolüdürler. Çalışmanın amacı; her iki tipin de yaşadıkları edilgenliğin, iletişimsizliğin, başarısızlığın ve bunalımların asıl nedeninin; içinde yaşadıkları toplumun problemlerinden ve çöküşünden kaynaklı olduğunu göstermeye çalışmaktır. Gonçarov, Rus toplumunun geleneklerden kurtulamamasını, uyuşuk yapısını, Doğu'nun durağanlığını ve tembelliğini Oblomov üzerinden eleştirirken bütün bir Rusya'nın eleştirisini yapmaktadır. Benzer biçimde Mel'un romanında da Sayru'nun ikilemlerinin ve uyumsuzluğunun arkasında, toplumsal kimliğin sorunları ve toplumsal yozlaşma vardır. İki yazar da, kendi toplumlarının sorunlarını, kurguladıkları bu iki tip üzerinden anlatarak, gelenekselliğin, yerinde saymanın, sahteliğin ve çıkarcılığın ne tür toplumsal travmalara neden olabileceği üzerinde yoğunlaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study explores similarities and dissimilarities between Oblomov type in Gonçarov's Oblomov and Sayru type in Selim İleri's Mel'un's, both of whom represent and symbolize the community they lived in. This work aims to highlight the actual factors that push the types into passivity, lack of communication, failure and depression, having their sources in societies' corruptness and problems. Gonçarov criticizes Russian society's conventionality, laziness and dormant form of the East by picturing Oblomov, similarly in İleri's Mel'un, Sayru's dilemmas and his disharmony with society arise from social identity problems and social devolution. Both Gonçarov and İleri, rendering their own community's problems by picturing those two types, concentrate on consequences of traditionalism, fraudulence, self-seeking and making no progress bringing forth the possibility of societal traumas.