Arsa karşılığı inşaat işlerinde iç denetimin incelenmesi
Investigation of internal audit in construction works in return for land share
  1. Tez No: 425014
  2. Yazar: CEMAL ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda arsa karşılığı inşaat yapımı son derece yaygın olarak görülmeye başlamıştır. Bunun sonucunda arsa sahibinin belirli payları yükleniciye devretme, yüklenicinin de bu pay karşılığında arsa üzerine bağımsız bölümler yapma ve bu bağımsız bölümlerden arsa sahibine ait olan kısmını devretme borcunu yerine getirmek için tarafların sözleşmeye dayandırılması gerekmektedir. Bu sözleşme müteahhit yönünden inşaatı yapma yükümlülüğü, arsa sahibi yönünden tapuda pay geçirme yükümlülüğü içerdiği için Yargıtay kararında çift tipli sözleşme olarak nitelendirilmektedir. Teoride karma sözleşmelerde hangi hükümlerin uygulanacağı konusunda çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Günümüzde her alanda yaşanan değişmeler, işletme faaliyetlerini ve yapılarını karmaşık hale getirmiştir. Birçok idareci sağlıklı bir yapı oluşturmak için birçok sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunların tespiti ve çözüm üretmede sıkıntı çekmelerinin nedeni iç denetim mekanizmasının olmayışıdır. İşletmelerin büyüklüklerinin artması, sorumlulukların dağılması, teknolojik gelişmeler, faaliyetlerdeki karmaşıklıklar, risk yönetimi, kontrol ve kurumsal yönetim süreçlerindeki gelişmelerin bağımsız ve tarafsız değerlendirilmesi ihtiyacı neticesinde iç denetimin ulusal ve uluslararası önemi artmıştır. Bu nedenle iç denetim faaliyetlerinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the construction right in return for land share has begun extremity development prevalently. Here at, Land Owner's determined lots transfer to contractor, contractor also makes detached sections in return for this lot and these detached sections on the part of owner is transferred to land owner by contractor with a construction contract. Contractor is liable for build a building and land owner is liable for assign land title's lots in this construction contract which is qualified double-type contract by supreme court decision. In theory, miscellaneous opinions are alleged about which provision applicable in mixed contract. In all areas experienced changes have complicated operating activities and structure. Many Directors are confronted with many problem for creating a healthy framework. The reason why these problems fastening and they are had difficulty in generating solutions, internal audit mechanism isn't been there. Thereby, size of an enterprise's increase , responsibilities distribution of responsibilities, technological developments, complexity in activities, risk management, in control and corporate governance processes development of an independent and impartial assessment of the needs internal audit of national and international had been grown in importance. Therefore, scientific works are done to develop internal audit activities.