Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Tobin vergisi
Direct foreign investments and Tobin tax
  1. Tez No: 425037
  2. Yazar: SİTARE ŞEYMA AKSOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yabancı sermaye,“karşılıklı çıkar”ilişkisine dayalı olarak hem yatırım yapan hem yatırım yapılan ülkeler için ekonomilerine fayda sağlamaktadır. Hızla küreselleşen dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için orta ve uzun vade de, iktisadi büyüme ve kalkınmada etkin rol oynadığı kabul edilen doğrudan yabancı sermaye yatırımları ise yabancı yatırımlar içinde daha önemli kabul edilmektedir. Bunun için yabancı sermaye yatırımlarını çekmek isteyen ülkeler, yabancı yatırımcılara vergi teşvikleri sunmakta, yatırım için katlanılacak maliyetleri teşviklerle azaltmaya çalışmaktadır. Hatta kısa vadeli yabancı sermaye hareketlerinin ülkeden çıkışı ile yaratacağı finansal krizleri engellemek, bu yatırımları uzun vadeli yatırımlara yönlendirmek maksadıyla da Tobin Vergisi uygulamasının gerekli olduğu hususu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign capital benefits their economies for both countries investing and invested country as basing on a relationship of“mutual interests”. In rapidly globalized world, the foreign direct investment is accepted more important in the foreign investments which has played an active role at economic growth and development in medium and long-term for developed and developing countries. Therefore, the countries that want to attract foreign investments provide foreign investors to have tax incentives. Moreover, they are trying to reduce work-costs to be incurred for investment by means of incentives. In fact, it is necessary to prevent the financial crisis created with short-term foreign investment and exit from the country. The necessary of Tobin Tax to guide long-term investment is a revealed application.