Effectiveness of social media advertisements on online shopping behaviours of generation Y
Sosyal medya reklamlarının Y-jenerasyonu'nun çevrimiçi alışveriş davranışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 425050
  2. Yazar: SERCAN ALMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YOLBULAN OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Teknoloji son yirmi yılda inanılmaz bir evrim süreci geçirmiştir. 1960'lı yılların başında araştırma ve geliştirme amaçlı bilgi paylaşımını mümkün kılabilmek amacıyla geliştirilen internet, 20. yüzyılın sonu 21. Yüzyılın başlarına gelindiğinde, kullanıcı dostu ara yüzlerin de sayesinde, sıradan insanların günlük kullanımına girmiştir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile kullanıcıların hayatına giren bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar ve daha nice teknolojik alet insanları birbirine bağlamıştır. Geliştirilen kullanıcı dostu uygulamalar, internet ve teknolojik cihazlar sayesinde insanların birbirleri ile iletişim kurabilmesine de imkân verebilmektedir. Gelişimi son 10 yılda hızla artan sosyal ağlar, dünya üzerinde birbirini tanıyan veya tanımayan herkesin hızla ve kolaylıkla iletişim kurabilmesini sağlamıştır. Bu sayede sosyal ağ web siteleri kolaylıkla gelişim sağlamış ve hızla çok yüksek sayıda kullanıcı bulabilmişlerdir. Bu alandaki potansiyeli hızla fark eden pazarlamacılar ise sosyal ağ web siteleri ile hızla bütünleşmiş ve böylece yeni bir pazarlama mecrası oluşturmuşlardır. Çağlar boyunca konvansiyonel yöntemlerle pazarlama iletişimi yapan uzmanlar, bu mecra sayesinde milyonlarca tüketiciye hızla ve çevrimdışına göre daha düşük maliyetle ulaşabilme imkânına kavuşmuştur. Elbette bu imkânlar sayesinde dijital pazarlamanın önemi giderek artmış ve neredeyse çevrimdışı pazarlamadan daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı da dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan sosyal medya reklamlarından Facebook ve Twitter reklam modellerini kıyaslamak ve etkinlilikleri açısından pazarlamacılara yol göstermektir. Bu bilgi ışığında, Facebook sosyal medya sitesinde güven faktörüne etki eden en önemli değişkenin, saygınlık (itibar) faktörü olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde Twitter sosyal medya sitesinde ise bilgi kalitesi faktörünün güven faktörünü etkileyen en önemli faktör olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca bu web sitelerinin akış ekranında görünen reklam modellerinin diğer reklam modellerine kıyasla güven oluşturma konusunda daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Güven faktörünü, güven performans değişkenlerine dönüştürme açısından, Twitter'ın güven faktörünü satın alma niyetine, Facebook'un güven faktörünü ağızdan ağza iletişim niyetine dönüştürmede daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Gelecek çalışmalara ışık tutması ve pazarlamacılara sosyal medya reklamlarının etkinliğini daha iyi değerlendirmesi açısından bu çalışmanın akademik dünyaya ve iş dünyasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Evolution of technology in last twenty years is incredible. The internet that was developed in the beginning of sixties to make possible for research and development oriented information sharing, thanks to user friendly interfaces, penetrated into life of ordinary people in the years end of 20th and beginning of 21st centuries. With the widespread usage of internet, technological devices such as computers, tablets, smart phones and many others have connected people to each other as well. User friendly applications, internet and technological devices also connected people with each other. Social networks that gained momentum in the last ten years have connected people who know each other or not around the world quickly and easily. Thus, social networks developed easily and found high number of users quickly. The marketers who realize the potential of this area, also quickly integrated into social networking web sites hence a new marketing medium arouse. The specialists those make marketing communication in conventional ways throughout ages, found an opportunity to reach high number of people in cheaper and quicker way than offline communication. Certainly, by these opportunities, importance of digital marketing increased and it almost become more important than offline marketing. And aim of this study is to guide marketers about the one of the digital marketing methods, social media advertisements and compare advertisement types within Facebook and Twitter in terms of effectiveness. In the light of this information, the most important factor that influence trust in social media is found reputation in Facebook and information quality in Twitter. This study also presents that advertisements within newsfeeds sections of these websites, are more successful to establish trust than other type of advertisements. In terms of conversion from trust to trust performance variables, Twitter are more successful to convert into purchase intention and Facebook is more successful to convert into word of mouth intention. This study will contribute to the general body of literature and will guide marketers and business world about the effectiveness of social media advertisements.