Katılım bankacılığının gelişimi Türkiye'deki durumu ve kullandığı yöntemler (Murâbaha)
  1. Tez No: 425056
  2. Yazar: ALİ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya genelinde 1970'li yıllar itibari ile gelişme göstermeye başlayan Faizsiz Bankacılık yapısı, Türkiye'de 1983 yılında“özel finans kurumu”adıyla ortaya çıkmıştır. Özel Finans Kurumları 2005 yılında Türkiye'de“Katılım Bankacılığı”olarak bankacılık sektöründe yer almaya başlamıştır. Şu an itibari ile gelişimin devam ettirmekte olan Faizsiz Bankacılık Sistemi, aynı zamanda işlem hacmini ve ürün çeşitliliğini de geliştirmeye devam etmektedir. Katılım Bankacılığı, faizsiz çalışma ilkelerine dayalı olarak çalışan, kâr ve zarara katılma esasına göre piyasadan fon (mevduat) toplayan ve finansal kiralama, ortaklık ve ticaret yöntemleriyle topladığı fonları kullandıran bir sisteme sahiptir. Bu yönüyle katılım bankacığı, bankacılık sektörü içerisinde kendine has yöntemleriyle farklılık göstermektedir. Katılım bankaları Ticari bankaların sahip olduğu ürünlerin tamamına sahip olamasa bile farklı istek ve ihtiyaçlara cevap verebilmek adına her geçen gün kendisini geliştirmektedir. Türkiye'de dört (4) adet Katılım Bankası olmakla birlikte; Faizsiz Bankacılık Sektörüne duyulan talepten dolayı ilerleyen dönemlerde Faizsiz Bankacılık Sektörüne yeni bankaların katılacağı da beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Interest-free Banking (Islamic Banking) which is started to developing in 1970's in all over the world appeared in Turkey in 1983 called as“private financial house”. In 2005, in Turkey,“private financial house”started to take place in banking field as“Participation Banking”. From now on, Interest-free Banking System which is still developing, makes transaction volume and product variety increased simultaneously. Participation Banking is based on interest-free working principles and the participating banking system is gathering deposits by including the principle of profits & loss. Also participation banking has a system to lead financial renting, partnership and trade management. All the specific factors make participation banking unique in banking field. Even if the participation banks don't have all products that trade banks have, still by meeting different demands & needs they are developing.Today now on there are four (4) participation banks in Turkey however thanks to demands and needs towards interest-free banking, in time more participation banks are expected.