Amortismanlar
Depreciation
  1. Tez No: 425083
  2. Yazar: SELÇUK AYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İşletmelerde bulunan amortismana tabi iktisadi kıymetler işletmeler açısından kalkınma, yatırım ve karlılık yönünden, devlet açısından ise vergilendirme yönünden göz ardı edilmemesi gereken ve sürekli olarak gündemde tutulması gereken bir konudur. İşletme sahipleri gerek işletmelerin kuruluşlunda, gerek işletmenin işleyişi sırasında gerek yatırım aşamasında ne kadar amortisman ayıracaklarını düşünmektedirler. Amortismanların bazı şartlarda gider yazılabilmesi, bir teşvik unsuru olarak yatırımcılar açısından vazgeçilmez bir karar aracı olmaktadır.Devlet de amortisman oranlarında bazı durumlarda değişiklik yaparak gerek yatırımcıların gerek işletmelerin kararlarını etkileyebilmektedir. Amortismanlar vergi ilkeleri gereğince ayrılarak üretimde, üretim maliyeti içerisinde yer alırken, hâsılat içerisinde işletmeye geri dönerek oto finansman kaynağı oluşturmaktadır.Ayrıca amortisman konusu işletmelerin karlarının tespit edilmesi açısından ciddi derecede önem arz etmektedir. Özellikle amortisman yönteminin seçimine başlangıçta iyi karar verilmesi işletmelerin likiditesi açısından önemli bir konuma gelmektedir. Çünkü seçilecek değişik yöntemlere göre fazla yazılabilecek amortisman giderleri işletmelerin karlarının azalmasına sebep olacak ki bu da az vergi ödemek suretiyle işletmelerin likidite durumlarının güçlü olmasına neden olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Economic development in terms of business assets subject to amortization found in business, in terms of investment and profitability, in terms of the state should not be ignored in terms of taxation and should be kept permanently on the agenda is an issue. The organization of business requirements business owners need to invest in stages during the operation of the business, they need to think about how they will allocate depreciation. Depreciation expense being written in some circumstances, it is an incentive for investors as an indispensable decision-making tool.States may also affect the decisions of the company making the changes necessary in some cases in need of investors depreciation. Depreciation in production divided in accordance with tax principles, while involved in the production costs constitute proceeds returned back to business in auto financing source.Also severely in terms of determining the profits of enterprises subject line is important. Especially good decision initially be given the choice of depreciation method corresponds to an important position in terms of liquidity of the company. Because depreciation expense can be written more will be selected according to the different methods of operation that will lead to reduction of profit, which may lead businesses to have a strong liquidity situation by paying less tax.