Yabancı dil öğretiminde portfolyoya dayalı değerlendirmenin öğrenci başarısı ve derse yönelik tutumlarına etkisi
Effect of portfolio-based assessment on students' achievement and attitudes in foreign language teaching
- Tez No: 535594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YURDABAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Standart değerlendirmenin öğrenci gelişimini, öğrencinin neyi bildiğinin yanı sıra neyi yapabildiğini ölçmede yetersiz kaldığı varsayımı alternatif değerlendirme türlerinin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Öğretim ve değerlendirme etkinliklerinin birleştirildiği, öğrenci katılımı ve yansıtmanın olduğu bir süreç olan portfolyo değerlendirme en yaygın alternatif değerlendirme şeklidir. Öğrenci ediniminin ve gelişiminin daha zengin, daha özgün ve geçerli ölçümüne olanak sağlayan portfolyo, düzey belirleyici yerine daha çok biçimlendirici değerlendirmeyi sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, portfolyo değerlendirmenin lise hazırlık sınıfında okuyan öğrencilerin İngilizce dersindeki başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma 2004-2005 akademik yılında Maltepe Askeri Lisesi hazırlık sınıfında okuyan 44 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Deneysel yöntemin kullanıldığı bu çalışmada deney ve kontrol olmak üzere iki grup belirlenmiştir. Oniki hafta süren çalışmada kontrol grubuyla geleneksel yöntemler kullanılarak ders yapılmıştır. Deney grubunda ise geleneksel yöntemlerin yanı sıra portfolyo etkinlikleri kullanılarak ders yapılmıştır. Araştırmanın başında ve sonunda her iki gruba da başarı testi ve İngilizceye yönelik tutum ölçeği verilmiştir. Bu şekilde portfolyo değerlendirmenin başarıya ve derse yönelik tutuma etkisi incelenmiştir. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilere on adet açık uçlu soru verilerek, onların portfolyo değerlendirme ile ilgili düşüncelerinin ne olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda, portfolyonun öğrencilerin başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisinin olmadığı, ancak yazma becerilerine etkisinin olabileceği bulunmuştur. Diğer yandan öğrencilerin on soruya verdikleri cevaplar çözümlendiğinde, onların portfolyo çalışmasından hoşnut oldukları, daha kaliteli ürün ortaya koymaya çalıştıkları, öğrenimleri konusunda daha fazla sorumluluk aldıkları, öğrenmeye yönelik olumlu tutum sergiledikleri; fakat oldukça zaman alan portfolyo etkinliklerinin onları oldukça zorladığı ve portfolyonun oluşturulması ve değerlendirilmesi konusunda öğrencilerin eğitilmesinin şart olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The assumption that standard assessment is inadequate in assessing student development, what the student knows and what he can do as well, had a great influence on the birth of alternative assessments. Portfolio assessment, the process where teaching and assessment activities are integrated and where there is student involvement and reflection, is the most popular alternative assessment type. Portfolio, which provides richer, more authentic and valid assessment of student performance, enables us to have formative assessment rather than summative. The aim of this study is to analyze the effect of portfolio assessment on achievement and attitudes of students enrolling in a high school preparatory class English course. This study was conducted with 44 students who were students at Maltepe Military High School Preparatory Class in 2004-2005 academic year. Control group and experiment group were formed in this experimental study. The study lasted for twelve weeks. With the control group only traditional methods were used during lessons. With the experiment group traditional methods as well as portfolio activities were used. Both groups were given an achievement test and a scale to measure attitudes towards English at the beginning and at the end of the study to see if portfolio assessment had any effects on achievement and attitudes. Also students in the experiment group were given ten open-ended questions to find out what they thought about portfolio assessment. The results of the study revealed that portfolio had no effect on student achievement and attitudes toward English, but it might have some on students? writing skills. The analysis of the answers students gave to the ten questions showed us that students liked the portfolio study, they tried to produce more quality work, they gained more responsibility towards their own learning and they had positive attitudes towards learning in general. On the other hand, their answers made it clear that portfolio activities were challenging to the students and they must have enough training in the development and assessment of portfolios.