Görme engelli çocuklara sahip anne-babaların kaygı düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Analysing the levels of anxiety in parents with visually impaired children in terms of certain variables
- Tez No: 425162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, görme engelli çocuğa sahip ailelerin sürekli-durumluk kaygılarının cinsiyet, eğitim durumu, yaşadıkları yer, çocuklarında engelin olup zamanı, istihdam durumu, ekonomik durumu, ailelerde farklı bir bireyin engelli olup olmaması, yakınlık derecesi değişkenleri arasında farklılaşma durumlarına bakılmıştır. Araştırma, görme engelli çocuğa sahip anne-babalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 93‟ü kadın ve 69‟u erkek olmak üzere 162 anne-baba oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, ve Öner ve Le Compte (1983) tarafından Türkçeye uyarlanan“Durumluk-sürekli Kaygı Envanteri”kullanılarak, 2012- 2013 yılları arasında Konya ili merkez ilçeleri baz alınarak toplanmıştır. Verilerin test edilmesi işleminde, değişkenlere bağlı olarak t testi ve tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıĢtır. Varyans analizi sonucunda anlamlı çıkan sonuçlar farklılaşmanın kaynağının belirlenmesinde Tukey testi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre; cinsiyet, eğitim durumu, iĢ değişkeni, aylık gelir durumu, başka bir engelin olup olmaması, okul öncesi eğitime devam edip etmemesi, Braille Alfabesi, anne babanın yakınlık derecesi değişkenlerine göre durumluk kaygıda anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıĢtır. Yer değiĢkeni, oluĢ zamanı, diğer kardeĢlerin engelli olup olmaması değişkenlerinde ise anlamlı farklılıkların olmadığı belirlenmiştir. Sürekli kaygı puanlarında ise eğitim durumu, yer değişkeni, aylık gelir, başka bir engelin olup olmaması , okul öncesi eğitimine devam edip etmemesi değişkeni, diğer kardeşlerinde engelli olup olmaması değişkenleri puan ortalamalarında anlamlı farklılıklar çıkmıĢtır. Cinsiyet, oluş zamanı, iç değişkeni, Braille Alfabesi değişkenleri puan ortalamalarına göre anlamlı farklılıkların olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the differentiation of state and trait anxiety levels in families with visually impaired children in terms of the following variables was examined: gender, education level, location, beginning time of the impairment, employment situation, economic condition, presence or absence of another disabled person in the family, and degree of relationship. This research was carried out with parents with visually impaired children. The study group consisted of 162 parents, 93 female and 69 male. The data was collected in the central counties of Konya between 2012-2013 via the“Personal Data Form”designed by the researcher, and“The State and Trait Anxiety Inventory”adapted into Turkish by Öner and Le Compte (1983). T-test and the single-oriented variance analysis test were used depending on the variebles in testing the data. Meaningful scores of the variance analysis were analysed via Tukey test in determining the cause of differentiation. In conclusion of the research, meaningful differences were detected in the state anxiety in terms of the following variables: gender, education level, employment, monthly income, presence or absence of another impairment, taking pre-school education or not, Braille alphabet, and relationship degree of the parents. No meaningful difference was found in terms of location, beginning time, and presence or absence of disabled siblings. As for the trait anxiety scores, meaninful differences were found in the average scores of education level, location, monthly income, presence or absence of another impairment, taking preschool education or not, and presence or absence of disabled siblings. No meaningful difference was found in the average scores of gender, begining time, employment, and Braille alphabet.