Selçuklu devlet yapısı içinde güvenlik
The security in structure of Seljuk State
- Tez No: 425190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarih sahnesinde varlık göstermiş olan devletlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için önem arz eden konulardan biri de güvenliktir. Güvenliği sağlayabilmiş olan devletlerin tarih sahnesinde daha uzun süre varlık gösterebildikleri ortadadır. Selçuklular da varlıklarını devam ettirebilmek için güvenlik konusuna önem vermişlerdir. Güvenliğin ana unsurlarından olan istihbarat teşkilatına önem vererek bununla birlikte devlet yapısı içindeki bir çok görevliden de güvenlik konusunda yararlanmışlardır. Ekonomik kalkınmanın sağlanması ve ticaretin güven ortamı içinde yapılabilmesi için tüccarlara ve esnaflara yönelik güvenlik önlemleri almışlardır. Gümrük vergilerini düşürmüşler, bir çok kervansaray inşa etmişler ve sigorta sistemini uygulayarak tüccarların rahatça ticaret yapabilmelerine olanak sağlamışlardır. Bu çalışma ile mevcut kaynaklar dahilinde askeri, mülki ve sivil güvenlik görevlilerin güvenliği sağlamak adına nasıl bir yapılanma içinde olduğunu ve hangi görevlilerden istifade edildiğini, ayrıca mali güvenliğin sağlanması yolunda nasıl bir yol izlendiğini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
One of the important subject of states that have shown their beings in the stage of history is security. It is obvious that the states that provided the security lived more in the stage of history. The state of Seljuk cared the subject of security to go on their being. They care about the organization of intelligence that is one of the elements of security. Furthermore they benefit from by many officers in the construction of state about the subject of security. They took security precaution towards to merchant and tradesman to provide the economic development and to trade in safety. They reduced the tax of customs, built many caravansary and provided an easy trade for merchants by practicing the system of insurance. Thanks to this work, we tried to reveal the settlement of military, territorial, and civil security officers and about their duties. In addition we tried to reveal the financial tecniques of them.