İlkokul ve ortaokul yöneticilerinin öğretim liderliği davranışlarını gösterme düzeyi(Iğdır ili örneği)
The level of realization of teaching leadership behaviours of the primary school and secondary school managers(Iğdir province souple )
  1. Tez No: 425222
  2. Yazar: ZİYA ZAKİR ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
21. yüzyılda hızla gelişen ve her alanda küreselleşme sürecinin yaşandığı bir dünyada eğitim uygulamaları ve yetiştirilecek insan nitelikleri de bu hıza bu değişime uyum sağlaması zorunlu hale getirmiştir. Günümüz insanının daha etkin ve alanında yetkin bir birey haline gelmesinde maruz kaldığı eğitim süreçlerindeki yöneticilerin yönlendirme ve liderlik becerileri önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı, Iğdır İli Merkez ve ilçelerinde görev yapan yöneticiler ve öğretmenlerin öğretim liderliği konusunda ne düzeyde oldukları, hangi alanda eksikliklerin bulunduğu, okul yöneticilerinin öğretim liderliği rollerini hangi etkenlerin ne düzeyde sınırladığı, ayrıca öğretmen ve okul yöneticileri arasında bu konuda bir görüş birliği olup olmadığı, varsa hangi alanlarda görüş ayrılıklarının bulunduğu da ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Bu sayede eğer varsa eğitim-öğretim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini engelleyen faktörler konusunda, öncelikle okul yöneticilerine ve de öğretmenlere yönelik hangi alanlarda kurs, seminer vb. hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi gerektiğinin anlaşılabileceği beklenmektedir. Yine araştırma sonuçlarının, bu konuda idari yönden, yasal yönden başka hangi tedbirlerin alınabileceği konusunda da ışık tutabileceği düşünülmektedir.Araştırmanın evrenini; Iğdır ili merkez ve ilçelerinde bulunan ilkokul ve ortaokul da görev yapan 150 müdür, 500 öğretmen oluşturmuştuR. Anahtar Kelime: İlkokul ve ortaokul yöneticilerinin okul-eğitim yönetim performansları ile öğretmenlerin eğitim ve öğretim performansları arasındaki ilişki
Özet (Çeviri)
In a world developing rapidly in the 21st century and in which the globalization process is experienced, it has been obligatory that educational applications and qualifications of people to be raised be adapted to this change. The leading and guidance skills of the managers in the educational processes in which today‟s man is exposed to in becoming more effective and efficient in his field play an important role. In this sense, the goal of this research is to reveal in which level the managers and teachers‟ leaderships are, in which fields they have inefficiencies, which factors limit school teachers and managers‟ leadership roles, moreover, whether there is agreement between teachers and school managers in this subject, in which fields there are differences of opinion, if there are. By this way, about the factors preventing the eduatonal process to develop in a healthy way, if there are, it is expected to understand in which fields should courses, seminars and in-service training programs should be organized. It is considered that the research results will be able to show which other meaures can be taken within a legal frame.The scope of the research consists of 150 principal, 500 teachers working at primary schools and secondary schools in city center and districts.