İşletme sermayesi yönetimi ve kȃrlılık ilişkisi
The relationship between working capital management and profitability
  1. Tez No: 425236
  2. Yazar: AYHAN GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜMRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çoğu firma işletme sermayesine yüksek meblağlarda yatırım yapmakta ve finansmanı içinde kısa vadeli yükümlülüklerden faydalanmaktadır. Bu nedenle, işletme sermayesinin yönetiminin firmanın kȃrlılığı üzerinde bir etkisinin olması beklenebilir. İşletme sermayesi yönetiminin kȃrlılık üzerine etkisi onu aynı zamanda finansal yönetimin önemli bir bileşeni haline getirmektedir. Diğer taraftan Türkiye gibi yüksek enflasyonun olduğu ülkelerde enflasyon, işletme sermayesi bileşenlerini ve bunların kȃrlılık üzerine etkisini de değiştirebilmektedir. Bu nedenle, Türkiye'de Borsa İstanbul'da gıda ve içecek sektörüne dahil 31 firmanın 1991 – 2014 yılları arası mali tablolarından yararlanılarak Alacak Tahsil Süresi, Borç Ödeme Süresi ve Stokta Kalma Süresi'nin kȃrlılık üzerine etkisi 1991 – 2002 ve 2003 – 2014 yılları şeklinde bölünmek suretiyle enflasyonun da etkisinin görülebileceği şekilde dengesiz pane veri analizi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmaya nakit yönetiminin ve dönen varlık – duran varlık dağılımının da etkisini göstermek amacıyla nakit oran ve maddi duran varlık devir hızı değişkenleri de bağımsız değişken olarak eklenmiştir. Sonuçlar, enflasyon döneminde stokta kalma süresinin önemli bir kȃr faktörü olduğunu gösterirken, düşük enflasyon döneminde alacak tahsil süresi ve borç ödeme süresinin kȃrlılığı etkilediğini göstermektedir. Nakit ve nakit benzerlerinin yüksek enflasyon döneminde kȃrlılık üzerine pozitif ve düşen enflasyon döneminde kȃrlılık üzerine negatif etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the firms make high amount of investments on working capital and use short term liabilities to finance. Therefore it can be expected that working capital management effects firm profitability. This relationship makes working capital management as one of the core issue of financial management. On the other hand, in high inflationary countries such as Turkey, the effect of inflation on working capital items and their effect on profitability is crucial. For this pupose, using the financial stements of 31 firms quoted in food and beverage sector for the years between 1991 – 2014, the effect of receivables payback period, payables period and inventory period on profitability has been anlysed by dividing the sample into two sub periods as high inflation and decresing inflation periods. Unbalanced panel data methodology is employed to see the effect of cash management and active structure cash ratio and fixed asset turnover ratios are also included as independent variables. Findings suggest that for the inflatinary environments inventory period is the main profit driver and for the decreasing inflation period receivables payback period and payables period are the main profit dirvers. It has been showed that cash and marketable securities have positive effect on profitability during high inflation and negative effect during decreasing inflation.