Üretim ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin çalışma sermayesi ve karlılık ilişkisi açısından karşılaştırılması: Filistin Borsası uygulaması
Comparison of businesses in the production and service sectors in terms of relationship with working capital and profitability: Application of Palestine Stock Exchange
  1. Tez No: 745320
  2. Yazar: IMAD ALABADLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SUSMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Firmaların faaliyetlerini yürütmelerindeki temel amaç kar elde etme arzusudur. İşletme sermayesi karlılığı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. İşletme sermayesi, su ve hava gibi iş sürekliliğini sağlayan gerekli bir bileşendir.Sermaye yönetimi, finansal yönetim fonksiyonlarının bir parçasıdır ve faaliyetlerine veya büyüklüklerine bakılmaksızın şirketler için büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, üretim ve hizmet sektörlerindeki 22 firma işletmelerin çalışma sermayesi ve karlılık ilişkisinin olup olmadığını araştırmaktır Bu çalışmada 2014-2018 yılları arasında faaliyet gösteren 22 firmanın yıllık bilanço ve gelir tablosu verileri kullanılmıştır. Bu çalışmada, işletmelerin çalışma sermayesi ve karlılık ilişkisi açısından karşılaştırılması yapabilmak için Aktif karlılık Oranı bağımlı değişken olarak kullanıldığı, bağımsız değişkenler de kullandığı Stok tutma süresi, A𝑙𝑎𝑐𝑎𝑘 Dö𝑛üşü𝑚 Sü𝑟𝑒𝑠𝑖 ve Borç Ödeme Dönüşüm Süresi. Analizi oluşturan kontrol değişkenleri ise, Firmanın büyüklüğü (varlılık logaritması, Cari Oran Borçlanma Oran ve nakit Oranı testleri uygulanmıştır. Analiz edilen bulgular; Filistin Borsasındaki işlem gören sanayi ve hizmet şirketleri için varlıkların getirisi ile ölçülen, borç ödeme dönüşüm süresi ile aktif kârlılığı arasında (α ≤ 0.05) istatistiksel olarak negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Alarmuti (2017) ve Razi (2015) tarafından yapılan çalışmalarda ulaşılan bulguları farklı kılan, Almasri (2015) tarfindan yapılan benzer bulguları rapor etmişlerdir. Filistin Borsasındaki işlem gören sanayi ve hizmet şirketleri için varlıkların getirisi ile ölçülen, borçlanma oranı ile aktif kârlılığı arasında (α ≤ 0.05) istatistiksel olarak negatif ilişkinin olduğunu ortaya koymuşlardır. Korelasyon değeri 0,44'tür, bu oran yüksek olduğu iyi bir gösterge değildir çünkü bu, bir dereceye kadar riske yol açmasının yanı sıra kredi alma fırsatını da zayıflatır. Nakit oranı ile aktif kârlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir, Korelasyon değeri 0,39'dur, kısa vadeli yükümlülüklerini nakit varlıklarından ödeyebilme gücünün bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of companies to carry out their activities is the desire to make profit. Working capital is one of the factors affecting profitability. Working capital, like water and air, is a necessary component that ensures business continuity. Capital management is a part of financial management functions and is of great importance for companies regardless of their activities or size. The aim of this research is to investigate whether there is a relationship between working capital and profitability of 22 companies in the production and service sectors. In this study, annual balance sheet and income statement data of 22 companies operating between 2014-2018 were used. In this study, in order to compare businesses in terms of working capital and profitability relationship, Inventory Conversion Time, A𝑙𝑎𝑐𝑎𝑘 Conversion𝑚 Time, and Debt Payment Conversion Period, in which Asset Profitability Ratio is used as dependent variable and independent variables are also used. The control variables that make up the analysis are the size of the Firm (assets logarithm, Current Ratio Borrowing Ratio and Cash Ratio tests). Analyzed findings; For industrial and service companies traded in the Palestine Stock Exchange, there is a statistically negative and significant relationship (α ≤ 0.05) between debt payment conversion period and return on assets, as measured by the return on assets. Alarmuti (2017) and Razi (2015) reported similar findings made by Almasri (2015), which differentiates the findings reached in the studies. They found that for industrial and service companies traded on the Palestine Stock Exchange, there is a statistically negative relationship (α ≤ 0.05) between the borrowing rate and return on assets, as measured by the return on assets. The correlation value is 0.44, which is not a good indicator that the ratio is high because it introduces a degree of risk as well as weakening the opportunity to get a loan. A positive relationship has been determined between cash ratio and return on assets, the correlation value is 0.39, an indicator of the ability to pay off short-term liabilities from cash assets.