Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelede bir sosyal politika örneği olarak ŞÖNİM'ler üzerine nitel bir araştırma: Ankara örneği
A qualitative study on centers for preventing and monitoring vilonece as a sample of social policiy in struggle for domestic violence against women: Ankara sample
- Tez No: 425244
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelede bir sosyal politika örneği olarak ŞÖNİM'lerin incelenmesi ve konuyla ilgili çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada şiddet, kadına yönelik aile içi şiddet, sosyal politika, kadın konukevi, ŞÖNİM gibi kavramlara açıklama getirilmiştir. Bunun yanı sıra kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal düzenlemelere ve sosyal politika uygulamalarına yer verilmiş, ŞÖNİM'lerin yapısı, çalışma sistemi ve faaliyetleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın alan uygulaması Ankara'da yapılmıştır. Buradan hareketle ŞÖNİM'de çalışan uzman personel (6 kişi) ve ŞÖNİM'e başvuru yapmış (63 kişi) kadınlarla görüşülmüştür. Başvuru yapan şiddet mağduru kadınlarla kadın konukevinde, çalışanla ŞÖNİM'de mülakat yapılmıştır. Mülakatlar ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Yapılan mülakatlar sonucu çalışma hakkında öneriler geliştirilmiş ve mevcut uygulamanın hem kadınlar hem de çalışanlar gözünden değerlendirmeleri saptanmış, beklenti ve önerilerine yer verilmiştir. Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelenin çok yönlü ve kompleks bir özelliğe sahip olduğu ve mücadelede de aynı şekilde çok yönlü davranılması gerektiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is done with the aim of analyzing Centers for Preventing and Monitoring Violence as a sample of social policies for struggle with domestic violence against women and offering some solutions related with the topic. Such terms as violence, domestic violence against women, social policy, women's shelter, Centers for Preventing and Monitoring Violence are explained in the study. Besides legal regulations for struggle with domestic violence against women and social policy applications are given place and some explanations are made about the structure, styles of work, and activities of Centers for Preventing and Monitoring Violence. Field work of the study was done in Ankara. Starting from this point, skilled personnel (6 people) working in Centers for Preventing and Monitoring Violence and women (63 people) having made applications for Centers for Preventing and Monitoring Violence were interviewed. The interviews with women were made in women's shelter and the interviews with the personnel were made in Centers for Preventing and Monitoring Violence. Interviews were recorded with tape recorders. As a result of the study some recommendations are made about it and the evaluations of legal applications are determined from both women's and Personnel's point of view,their expectations and recommendations are mentioned. It is tried to put forward that domestic violence against women has a complex and multifaceted structure and it is necessary to act in the same multifaceted way to fight against it.