Neo klasik ve neo kurumsal iktisat okulları bağlamında yoksulluğun ekonomi politiği
Neo classi̇cal and neo institutional school i̇n the context of the political economy of poverty
  1. Tez No: 425245
  2. Yazar: ZEHRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHABETTİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yoksulluk tüm toplumları yakından ilgilendiren; sosyal, ekonomik, siyasi sebep ve sonuçları olan bir sorundur. Araştırmanın amacı kurumlar ile yoksulluk arasında güçlü bir ilişkinin olduğunu teorik ve ekonometrik olarak ortaya koymaktır. Bu bağlamda ilk olarak, tarihsel, ekonomik ve sosyal dönüşümler ile bu dönüşümlerde yoksulların ve yoksulluğun durumu incelenmiştir. Bu inceleme ile konuya zengin bir bakış açısı getirilerek, problemin çok eski köklerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Bu ortaya çıkarış beraberinde Neo Kurumsal İktisadın, konuya bakış açısının ne olduğunu ortaya koymayı gerektirmiştir. Bu nedenle ikincil olarak, Kurumsal İktisat okulunu ortaya çıkaran fikirler ve kişiler üzerinde durulmuş, ekolün tarihsel ve felsefi arka planı araştırılmıştır. Teorik çerçevede kurumlar ile yoksulluk ilişkisi arasında sıkı bir bağ olduğu ortaya konulmasının ardından, üçüncül olarak, ekonometrik açıdan böyle bir ilişkinin var olup olmadığı, incelenmiştir. Bu bağlamda ülkeler için kurumsal üstyapı ile yoksulluk arasındaki ilişki test edilmiş, bulgular ise teoriyi destekler nitelikte bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The poverty is an issue involving all societies and; having social, economic, political causes and effects. The purpose of the study is to demonstrate the presence of a strong theoretical and econometrical relationship between institutions and the poverty. In this context, firstly, it was investigated what are historical, social and economical bonds of the poverty problematic. By developing a large point of view on issue with this investigation, it was concluded that the issue has very deep roots. This conclusion was required to reveal what is the perspective of the Neo institutional economics on this issue. For this reason, secondly, we urged upon views and persons which unveiled the school of Institutional Economics and investigated the historical and philosophical background of the school. After revealing the demonstrating the presence of a strong relationship between institutions and the poverty, the issue of the fact that whether there is economically such relationship was constituted as tertiary study area. In this context, the relationship was determined between institutional superstructure for countries and the poverty, the findings were found as in nature supporting the theory.