Çalışanların örgütsel stres kaynakları ve stresle başa çıkma yöntemleri
Sources of organizational stress and methods for employees to cope with stress
  1. Tez No: 425306
  2. Yazar: MELTEM KABUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı, Çalışanların Örgütsel Stres Kaynaklar ile Stresle Başa Çıkma Yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, tarama modeli nicel bir çalışmadır. Çalışma kapsamında, örgütsel stres kaynakları ölçeği ile stresle başa çıkma yöntemleri ölçeği kullanılarak veri toplanmış, bu iki değişken arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonucu tespit edilen örgütsel stres kaynaklarına ve stresle başa çıkma yöntemlerine ilişkin öneriler sunmak bu çalışmanın önemini oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi, İstanbul'da çeşitli PTT şubelerinde çalışan 200 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada, örgütsel stres kaynakları ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişki incelenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, çeşitli demografik değişkenlerin bu iki ölçek puanında farklılık oluşturup oluşturmadığının sınanması yapılmış ve fark testleri sonucunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is inquiring the relationship between the Employees' Organizational Sources of Stress and Methods Of Coping With Stress. The survey consists of a study incorporating quantitative screening model. Under scope of this study, organizational stress sources scale and scale for methods of coping with stress, data are collected and the relationship between these two variables are investigated. The essence of this study consists of providing recommendations with respect to organizational sources of stress and methods for coping with stress determined as a result of the survey. Sample of the study consists of 200 individuals employed at various branch offices of PTT in Istanbul. It is investigated in this study the relationship between organizational stress sources and methods of coping with stress, and it is determined a relationship that is at statistically meaningful level. Further, it is tested whether or not various demographic variables generate any variance in the aforesaid two scale grades, and as result of the variance tests, meaningful variations are detected.