Ameliyathane çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in the operating room staff
  1. Tez No: 425307
  2. Yazar: BELGİN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünyada ve Türkiye de sanayileşme süreci ile birlikte yaşanan gelişmelere paralel, iş yaşamında artan iş kazaları ve meslek hastalıklarının artması sonucunda, İş Sağlığı ve Güvenliği önemini koruyan konular arasında yer almıştır. İş sağlığı güvenliği konusu, tüm meslek grubunda ve taşıdığı riskler ve tehlikeler açısından sağlık hizmetlerinde de oldukça ayrı bir öneme sahiptir. Çalışmamızda, sağlık hizmeti veren kuruluşlarda yer alan herkes için önemli olan ameliyathane birimlerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda meydana gelebilecek iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından değerlendirilmesi amaçlanmış olup, kişisel metodlardan yararlanılarak, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemi irdelenmiştir. Ameliyathaneler, çalışma ortamı olarak, sağlık ve güvenliği tehdit eden riskler açısından önem arz eden birimlerdendir. Çünkü; Yoğun teknolojinin kullanıldığı birimlerden olması ve çalışılan ortamda bir çok risk ve tehlikelerin nedeniyle çalışanlar, sağlığını olumsuz etkileyen etmenlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu riskler; Biyolojik, kimyasal, fiziksel, psiko-sosyal ve ergonomik (biyomekanik) risklerdir. Yapılacak çalışmalar arasında, mevcut bulunan risklerin analiz edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların eğitilmesi, risk düzeyine göre gerekli önlemlerin alınması gelmektedir. Çalışma ortamının, çalışanlar açısından sağlık ve güvenlik koşullarının uygun hale getirilmesi, mevcut bulunan risk ve tehlikelerin ortadan kaldırılması temel amaç olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the developments in the world and in Turkey with the industrialization process, as a result of the increase in business life and increased work accidents and occupational diseases , occupational health and safety issue , in terms in terms of all professional groups and the risks and dangers has a quite different significance in health care. In our study, for everyone involved in health care organizations on occupational health and safety of important operating units may occur accidents at work and occupational diseases is intended to be evaluated , utilizing the personal method, the importance of occupational health and safety practices were examined. The surgery rooms has vital imortance that is, include many threats in terms of health and safety. Because any accident or occupational illness happen in these working areas affect directly human health safety. The surgery room staff may face with biochemical, physical, psychosocial, biomechanical hazards which have direct effect on their health in the working places. In order to have safer and beter working environments and prevent threat possibilities, surgery room staff should be provided with occupational health and diseases trainings and measurements should be taken. Therefore the essential goal for an optimized working environment must be accomadating a surgery room according to health and safety conditions and to prevent all the possible threats for surgery rooms staff.