Rezidans konut tipi iç mekan tasarımı ve kimlik kavramının değerlendirilmesi
- Tez No: 425318
- Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Endüstri devriminden sonra konut yapısı işlevsel ve biçimsel olarak sosyal, fiziksel, yaşam tarzı, sosyo – kültürel ve sosyo – ekonomik nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Konut yapısının bu değişkenlere göre biçimlenmesi 21. yy'da karşımıza yepyeni bir konut tipolojisinin çıkmasına sebep olmuştur.“Rezidans konut tipi”olarak adlandırdığımız bu konut tipi, hızlı fakat nitelikli yaşayan, üst gelir seviyeli bireylerin özellikle tercih ettiği“lüks konut”statüsünde olan, özel güvenlik sistemi, teknik bakım, temizlik, çamaşır ve kuru temizleme servisleri ve bunlara ek olarak sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri için tasarlanmış alanlara sahip otel niteliğinde servis veren konut tipleridir. Çalışmada sosyal alanlar dışında kalan bireylerin asıl özel yaşam alanları olan dairelerin iç mekân tasarımındaki kimlik oluşumuna odaklanılmıştır. Rezidans konut tipi iç mekân tasarımında kimlik kavramına nasıl yaklaşılmıştır? Kimlik kavramının rezidans konut tipi iç mekan tasarımı ile ilişkisi nasıldır? Olumlu veya olumsuz ilişkinin saptanması ile rezidans konut tipi iç mekanlarının“kimlikli”veya“kimliksiz”mekanlar olup olmadığı araştırılmış ve bu durumun kullanıcıyı ve iç mekan tasarımını ne niteliklerde etkilediği incelenmiştir. Bu tespit ve çıkarımlar için; çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın konusu ve yöntemi ile ilgili genel bir açıklama yapılmış; böylelikle konuya yaklaşım ve çalışmanın kapsamı belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; konut yapısına bir giriş bağlamında konutun tanımı, işlevsel ve biçimsel farklılaşma nedenleri, endüstri devrimi sonrası Türkiye ve Dünya'daki konut tarihi ve Türkiye'deki konut gelişimi üzerine durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde; rezidans konut tipinin tipolojik özellikleri, Dünya ve Türkiye genelinde oluşum süreci incelenmiş, Ankara'daki rezidans konut tiplerinden“Next Level Rezidans Projesi ve Örnek Daireleri”iç mekan tasarımı hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; rezidans konut tipi iç mekan tasarımını kimlik kavramı bağlamında incelemek adına, kimlik kavramı, konut ve kimlik kavramı ve mekan kimliğinin oluşumu üzerine literatür araştırması yapılmış, bu araştırmaya dayanarak farklı rezidans konut tiplerinde yaşayan kullanıcılara ve farklı konut tiplerinde yaşayan kullanıcılara yapılan anket çalışması ile konu hakkında bilgi edinimi sağlanmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde; yapılan anket çalışması ve literatür araştırması sentezlenerek, rezidans konut tipi iç mekan tasarımının mekânsal kimliğinde diğer konut tiplerindeki iç mekan tasarımının kullanıcısıyla olan olumlu ilişkisi gibi sağlıklı bir ilişkisinin olmamasından kaynaklı problemler olduğu saptanmış, kullanıcısında konut birimine karşı aidiyet duygusunda yetersizlikler olduğunun vurgusu yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Rezidans Konut Tipi, Rezidans Konut Tipi İç Mekân Tasarımı, Kimlik Kavramı, Rezidans Konut tipi ve Kimlik Oluşumu
Özet (Çeviri)
The housing type has been changed according to the social, psyhical, people's life style, socio – cultural and socio – economical reasons in a functional and a formal way. This housing formation that depends on this variables, causes the arising of a new housing type in 21st century. This housing type has been named as“The Residence”which is particularly favored by the high income level individuals, is in the status of“luxury housing”, has private security system, maintenance, cleaning, laundry and dry cleaning services and additionally, has some interiors that design for cultural and sport activities, has services as the hotel quality. In this thesis, the genesis of identity in the interior design of the private places of residences called the flats is exactly focused. How the identity is approached in the interior design of residences. What kind of relationship is there between the identity and the interior design of the residences? By determining the positive or negative relationship between the space and the individuals, the interior design of the residences is searched in the way of belonging“the identity”or“not belonging the identity”, and is analyzed the properties of effects of this case according to the individuals and the interior design. For these detections and implications; in the first part of this thesis the general information is given regarding to the research topic, methodoogy, in doing so the content and the approach of topic is established. In the second part of the research, the definition of housing, functional and formal differantiation reasons of the housing, the history of the housing in Turkey and the World after the industrial revolution and the improvement of the housing in Turkey are emphasized in the context of the introduction of the housing. In the third part of the research; the residence's typological properties, the formation process over Turkey and the World are analyzed, and the general information is given about“Next Level Residence Project”s interior design in Ankara. In the fourth part of the research; the reason for examining the interior design of the residences in the context of the identity conception, the literateur review about the genesis of the space identity and the identity conception are searched. On behalf of this research the survey was made to the other residences' users and different housing types' users in order to take an information about this subject. In conclusion of the research; the interior design of the residences' space identity has some problems because of not having a good relationship between the users and the space like the different housing types' users' relationships between the space of their houses is detected with synthesizing the survey and the litterateur review. There is an insufficiency about the feeling of belonging to the residences is emphasized. Key Words The Residence, The Residence's Interior Design, The Identity Conception, The Residence and The Formation of Identity