Kadının toplumsal ve kültürel boyutlarına sanatsal yaklaşımlar
Women's social and cultural dimensions their artistic approaches
  1. Tez No: 425334
  2. Yazar: ROYA HOSSEINNEZHADMOGHADDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kadın imgesi tarih boyunca sanatçılar tarafından her zaman yorumlanmış ve farklı şekillerde betimlenmiştir. Sanatçıların her zaman ilham kaynağı olan kadın, sanatçılar tarafından uzun bir süre sadece cinsel bir obje olarak resimlenmiştir. Daha sonraki dönemlerde kadına olan bakış açının değişimi, uygarlık, kültürel açısından farklı ifadesini bulmuştur. Her zaman kültürel ve toplumsal belirleyicilikle birlikte model olarak ele alınan kadın, zaman ve mekânın ona verdiği rol ve eylemlerin içinde şekillenmiştir. Bunun yanında toplumsal ve kültürel olayların etkisiyle de sürekli değişerek kadın üzerine farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Her toplumun kadına ilişkin farklı düşünceleri vardır, ve bu düşünceler kadının farklı biçimlerde betimlenmesine sebep olmuştur. Anahtar Kelimeler Kadın, Toplumsal, Kültür, Sanat
Özet (Çeviri)
Women always have been interpreted and described by artists in different ways throughout the history. Women who are always the inspiration source of artists, for a long time it has been illustrated just as a sexual object by artists. In later periods, the female perspective has changed to civilizational and cultural perspectives. The social and cultural characteristics along with the roles and actions that are given by time and space to a female shapes a model of her. Besides, the constantly changing different ideas about woman are influenced by social and cultural events. Each community has different thoughts about the woman. And these thoughts have led to woman depicted in different ways. Key Words Woman, Sosyal, Culture, Art