Masaüstü fantastik rol yapma oyunlarında illüstrasyon kullanımı ve bir uygulama çalışması
Usage of illustration on tabletop fantasy role playing games and an implementation study, master's thesis
- Tez No: 425335
- Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Uygarlık boyunca rol yapma oyunu kültürü binlerce yıl devam ederek tarihin yazıldığı savaş alanlarından insanların evlerine ulaşmıştır. Rol yapma, oyunculara analitik düşünme, bir konu üzerine odaklanma ve karar verme yeteneğini geliştirmenin yanı sıra oyunu bir sosyalleşme aracı olarak kullanılmasına olanak tanır. Ayrıca, fantastik sanatın öteki dünyaları oyuncuları, hayalgüçlerini kullanarak bir olayı tamamen farklı bir biçimde ifade etmelerini veya kendi hikâyelerini yaratmaları için teşvik eder. Oyunculara çarpıcı oynanış tecrübesi sağlayan gelişmekte olan teknolojiye rağmen geleneksel oyunculuk her yaştan oyuncunun katılımıyla devam etmektedir.“Masaüstü Fantastik Rol Yapma Oyunlarında İllüstrasyon Kullanımı ve Bir Uygulama Çalışması”adlı bu tezin birinci bölümünde rol yapma oyunlarının meydana gelişi ve fantastik edebiyattan, sinema filmlerinden, grafik romanlardan ve mitolojiden zamanla nasıl etkilendiği anlatılmıştır. Rol yapma oyunlarının kuralları, neredeyse tüm fantezi temalı oyunlarda görülen karakter ırkları ve sınıfları temel seviyede bahsedilmiştir.İkinci bölümde, masaüstü oyunların tarihi gelişimi, beş bin yıldan fazlasını kapsayan zaman çizelgesiyle sunulmuştur. Rol yapma oyunlarının atası olan savaş oyunlarının başlangıcından günümüz çağdaş masaüstü oyunlarına kadar evrimi anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, oynanışı, hikâye anlatımı ve oyun mekanikleri birbirinden farklı üç masaüstü oyunun, grafik tasarım ürünü olarak incelemeleri yapılmıştır. Bu incelemelerin amacı, masaüstü oyunların araçlarında fantastik sanatın ölçülerini, tipografisini ve grafik tasarımını uygularken tasarımlarda görünen artı ve eksi yönleri belirtmektir.Son olarak dördüncü bölümde, bir ürünün satışında görsel tasarımının önemini vurgulamak için güncel fantastik sanatın bakış açısıyla, klasik bir oyunun araçları gözden geçirilmiştir. Oynanış biçimi ve hikâye gelişimi bir masaüstü oyunu benzersiz kılan ana elementlerdir. Fakat bu elementler yalnızca, göz alıcı fantastik sanat resimlemeleri ve grafik tasarım uygulamasıyla benzersiz hale gelebilmektedir. Anahtar Sözcükler Masaüstü Oyun, Rol Yapma Oyunu, İllüstrasyon, Grafik Tasarım, Karakter Tasarımı, Çevre Tasarımı, Dijital Boyama
Özet (Çeviri)
Through humanity culture of role playing games continues for thousands of years have come to people's living rooms from battlefields that once the history had been written in. Role playing allows players to develop analytic way of thinking, focusing on an issue and making rational decisions besides using the game as a socializing tool. In addition the other worlds of fantasy art encourages the players to use their imagination while telling an incident completely in a different way of expression or help them create their own stories. Even though the highly developed technology of video games that provides stunning gaming experiences, traditional board gaming still continues with the attention of players from every ages. In the first chapter of this thesis named“Usage of Illustration on Tabletop Fantasy Role Playing Games and an Implementation Study”refers to the appearance of role playing games and how it's effected by fantasy literature, movies, graphic novels, mithology over time. Rules of role playing, character races and classes in almost every fantasy themed games are also explained at basic level in this part.In the second chapter, the historical development of board games are explained by the timeline represented over five thousand years. Since the begining of the role playing's ancestor war games till the modern board games' evolution are defined.In the third chapter analyses have been made by approaching three board games that have different gameplays, themes and game mechanics as graphic design products. The analyses' main focus is to show pros and cons on the method of applying the benchmark of fantasy illustrations, typography and graphic design for the game supplies.Lastly in the fourth chapter, a classic board game has been chosen for a remake to apply the contemporary fantasy art aspects for the implemantation study to point out the importance of visual design as a selling product. Gameplay and the story development are the main elements of the uniqueness of a board game only if those are represented by eye catching fantasy art and with appropriate use of graphic design. Key Words Tabletop Game, Board Game, Illustration, Graphic Design, Character Design, Environment Design,Digital Painting