Sahra altı Afrikansı'nda yapılan özelleştirmeler ve eğitim kalitesi
The pravitisation of education in sub Saharahan Africa and the quality of education.
  1. Tez No: 425369
  2. Yazar: ABDULKADİR HAMİD MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KADİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sahra-Altı Afrikasında eğitimde yapılan özelleştirmeler ve eğitim kalitesi üzerinde durmaktadır ve bu çalışmanın asıl amacı eğitimde yapılan özelleştirmeler ve eğitim kalitesini araştırmak ve elde edilen sonuçlara bağlı olarak öneriler sunmaktır. Sahra- Altı Afrika'da özel eğitimin birçok önemi ve avantajı olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken ve zayıf yönleri de bulunmaktadır. Sahra-altı Afrika'daki mevcut özel eğitimin, tüm öğretme-öğrenme süreci içerisinde müfredat ve öğretmenlerin yeterliliği de dahil olmak üzere sıkı bir denetime ve düzenlenmeye ihtiyacı vardır. Eğitimi sağlayan şahıslarla hükümet yetkilileri arasında herhangi bir sözleşmenin olmaması durumunda etkili bir düzenleme yapılması oldukça zor olacaktır. Özelleştirmenin şans eseri meydana geldiği ve aynı zamanda bir yatırım stratejisinden ziyade planlanmış bir misyon için gerçekleştiği görülmektedir. Bu nedenle, eğitimin özelleştirilmesi konusunda, eğitimin erişim ve denkliği ile ilgili olarak önceden belirlenmiş hükümet politikalarının olması gerekir. Bu nedenle, eğitimin özelleştirilmesi konusunda, eğitimin erişim ve denkliği ile ilgili olarak önceden belirlenmiş hükümet politikalarının olması gerekir. Eğitim politikaları bu sorunu ağırlaştırmaktadır, bölgedeki mevcut politikaların çoğunda birtakım değişikliklere ihtiyaç duyulmaktadır ve dahası uygun yeni politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The paper is about the effect of privatization of education in Sub Sahara Africa and the main objective of this study is to investigate the impact of privatization of education on quality of education and provide recommendations based on the findings. Despite the many importance and advantages of private education in Sub Sahara Africa it has some disadvantages and weaknesses that need attention. Currently private education in SSA needs extra degree of control and regulation over all teaching learning process including the curricula and qualification of teachers. An effective regulation will be very much difficult if there is no any contract between education providers and government authorities. It is observed that privatization always occurs by lucky and for investment strategies rather than a deliberate mission. For this matter privatization of education should have predetermined polices from the side of the government regarding the access and the equity of education. Education policies weight the problem, most current polices of the region need amendment, and furthermore new appropriate policies must be developed and adopted.