Türk Ceza Hukukunda dolandırıcılık suçu
The fraud in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 425370
  2. Yazar: HASAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 522
Özet
Türk Ceza Hukukunda Dolandırıcılık Suçu konulu tez çalışmam altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde suçun tarihsel gelişimi ele alınmış ve karşılaştırmalı hukuktaki düzenleniş şekilleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise suç genel teorisi çerçevesinde dolandırıcılık suçu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde suçun nitelikli halleri irdelenmiş, dördüncü bölümde benzer suçlarla benzer ve farklı yönleri üzerinde durulmuştur. Beşinci ve altıncı bölümde ise genel hükümler nezdinde suçun görünümü ve ilgili usul hükümleri incelenmiştir. Dolandırıcılık zekâ seviyesi en yüksek suçlardandır. Bu nedenle gelişen şartlara hızlı şekilde uyum sağlar ve ispatı zordur. Birçok olayda mağdur dahi dolandırıldığının farkında değildir. Türk Ceza Kanunu'nun 157 ilâ 159.maddelerinde düzenlenen dolandırıcılık suçu, kişilerin malvarlıklarına karşı işlenen suçlardandır. Bu suçlar herkes tarafından işlenebilir. Suçun hukuki konusunu kişilerin malvarlığı oluşturmaktadır. Suçun maddi konusu ise taşınır ve taşınmaz mallar ile alacak hakkıdır. Dolandırıcılık suçu tipik bir hile suçudur. Hileli davranışlarla bir kişinin aldatılması ve sonrasında yarar elde edilmesi ile suç tamamlanır. Genel olarak suçun oluşması için failin genel kastı yeterli olup, özel bir kastının bulunmasına gerek yoktur. Bununla birlikte suçun nitelikli hallerinin oluşması açısından failde özel bir kastın arandığı hallerde bulunmaktadır. Dolandırıcılık suçunun oluşması açısından ortaya konulan hilenin objektif özelliklerinden daha çok, mağdurun sübjektif özellikleri daha önem arzetmektedir. Suç ile korunmak istenen şey kişilerin malvarlığı unsurları yanında, bireyler arasında varlığı zorunlu olan karşılıklı güvendir. Dolandırıcılık suçuna ilişkin yasal düzenleme uygulamacılara geniş bir takdir alanı bırakmıştır. Böylece söz konusu suçun zamanın gelişen şartlarına uygun olarak yorumlanmasının yolu açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is The Fraud in the Turkish Criminal Law. It consists of six parts. In the first part, its historical development and arrangements of the crime in comparative law has been examined. The fraud has been discussed within the framework of the general theory of crime in the second section. In the third section, major forms of the crime has been analyzed, has been focused on the similarities and differences with similar offenses in the following part. Within the final two parts, as a crime the fraud has been examined in the context of the general provisions of criminal code and relevant criminal procedural provisions. Intelligence level of fraud is very high. Therefore it adapts quickly new conditions. It is very hard to prove it. In most cases the victims of the fraud are not even aware that deceived. The Fraud is arranged Turkish Criminal Code Articles 157 to 159. It is one of the crimes that committed against property. This crime can be committed by anyone. Rights and interests of property form the legal aspects of that crime. Movable and immovable property and right to receive have been created the material aspect of the fraud. The Fraud is a typical trick/cheat crime. A person must be deceived by fraudulent behavior for the occurrence of fraud. In addition, victim must provide benefits misled to the perpetrator or third party. In general, the overall intent of the perpetrator to the crime is sufficient, it is not required to have a special purpose. However, there is some special situations that required the special purpose of the perpetrator in some major forms of the crime. The subjective characteristics of fraud victims are more important for completion of the crime than specific features of fraudulent behaviors. Elements of the individual property are aimed to protect by the fraud. In addition, mutual trust between peoples in social life has been protected via that crime. Legal regulations relating to the fraud left a large area for the legal practitioner. This opportunity open the way to interpret this crime in accordance with conditions.