Sahra altı Afrikası'nda terörizmin yükselişi
The rise of terrorism in sub-Saharan Africa
  1. Tez No: 545690
  2. Yazar: KÜBRA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, 21. Yüzyılda devletlerin yüzleştiği en önemli güvenlik zaafiyetlerinden biri olarak etkinliğini ve hedeflerini sürekli değiştiren terörizmin, Sahra Altı Afrika'daki etkinliğini incelemektedir. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle çatışma ortamının artık biteceği yönündeki bekleyiş yerini terör gruplarının türediği bir ortama bırakmıştır. Sahra Altı Afrikası bölgesel olarak yaşadığı etnik, dini ve siyasi anlaşmazlıklara ek olarak tek kutuplu dönemde terörist gruplara da sahne olmuştur. Grupların ortaya çıkmasının sömürgecilik döneminden kalan pek çok sosyal ve ekonomik problemlerden kaynaklandığı ve zamanla ideolojik olarak var olan bu grupların Soğuk Savaş sonrasında radikalleşmesi ve militanist bir nitelik kazanması sonucunu doğurmuştur. Soğuk Savaş sonrasında küresel olarak terörle mücadele çalışmalarının artmasına rağmen Sahra Altı Afrikası'nda terörizmin arttığı görülmüştür. Çalışmada, toplamda iki bölümlük bir araştırmayla Sahra Altı Afrikası'nda Soğuk Savaş sonrasında artan terör eylemleri incelenmiştir. Araştırmamıza tarihsel olarak sürekli dönüşüm içerisinde olan terör ve terörizm kavramlarının açıklanmasıyla başlanmıştır. Bu bölümde terörizmin neden ve amaçları ve tarih sahnesindeki yerinden de bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Sahra Altı Afrikası'nın bölgesel olarak etnik ve dini iç içe geçmiş yapısının genel bir değerlendirilmesi sunulduktan sonra bölgede ortaya çıkan Eş-Şebab, Boko Haram ve Tanrı'nın Direniş Ordusu örgütleri incelenmiştir. Genelde dini ve etnik söylemlerle ortaya çıktığı gözlemlenen bu terörist grupların ortaya çıkışları ve eylemleri grupları daha yakından tanımamıza yardımcı olacaktır. Bölgede ayrıca küresel cihatçı terör örgütlerinden IŞİD ve El-Kaide'nin de bölgede hareket alanlarının olduğu ve yerel terörist gruplarıyla ilişki içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu veriler ışığında Sahra Altı Afrikası'nda Soğuk Savaş sonrasında terörizmin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effectiveness of terrorism in Sub-Saharan Africa, which has changed its effectiveness and objectives as one of the most important security weaknesses faced by the states in the 21st century. With the end of the Cold War, the expectation that the conflict would be over has left its place to an environment where terrorist groups have been derived. Sub-Saharan Africa has been the scene of terrorist groups during the unipolar period, as well as the ethnic, religious and political disagreements. The emergence of groups was caused by many social and economic problems from the colonial period and these groups, which existed ideologically in the course of time, became radicalized after the Cold War and gained a militant character. In the aftermath of the Cold War, terrorism has increased in Sub-Saharan Africa despite the increase in the fight against terrorism globally. In this master's thesis, a total of two-part research was investigated in Sub-Saharan Africa after the Cold War. Our research has started with the explanation of the concepts of terror and terrorism which are undergoing constant transformation. This chapter also discusses the causes and purposes of terrorism and its place on the stage of history. In the second part, after a general evaluation of the regional and ethnic intertwined structure of Sub-Saharan Africa was presented, Al Shabab, Boko Haram and God's Resistance Army organizations that emerged in the region were examined. The emergence and actions of these terrorist groups, which are generally observed with religious and ethnic discourses, will help us to get to know the groups more closely. In addition, ISIS and Al-Qaeda which are the global jihadist terrorist organizations, have also been in contact with the movement areas in the region and local terrorist groups. In the light of all these data, it was concluded that after the post-Cold War, terrorism increased in Sub-Saharan Africa.