Neoliberalizm, AKP ve kamu alımları düzeni: 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve değişiklikleri üzerine bir inceleme
Neoliberalism, AKP and public procurement order: A study on Public Procurement Law numbered 4734 and its amentmends
  1. Tez No: 425379
  2. Yazar: BÜLENT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de neoliberal kamu alımları düzeninin ana çerçevesini oluşturan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve kamu alımları düzeninde değişiklik getiren diğer düzenlemeler, toplumsal dinamikleriyle birlikte ele alınmaktadır. Söz konusu düzenlemeler, temel dinamikleri ve yönelimleri açısından birbirinden ayrışan iki evre olarak incelenmektedir. Birinci evre, neoliberal kamu alımları reformunu oluşturan 4734 sayılı kanun ve daha kanun yürürlüğe girmeden kabul edilerek 4734 sayılı kanunda değişiklik yapan 4761 sayılı kanundan oluşmaktadır. İkinci evre ise AKP döneminde yapılan ve özellikle neoliberal kamu alımları düzeninin kapsamının daraltılmasını, böylece siyasal iktidarın kaynak dağıtımındaki kontrolünün belirli sermaye kesimleri leyhine arttırılmasını hedefleyen değişikliklerden oluşmaktadır. Çalışma, esas olarak reform sürecinin ve ardından yapılan değişikliklerin tarihsel koşullarının, yasa yapım süreçlerinin ve yasal metinlerin analizine dayanmaktadır. Bu şekilde yasaların inşa edildiği tarihsel düzlem ve bu düzlem içerisinde hareket eden toplumsal aktörler ile bu aktörlerin düzenlemeye konu olan söylemleri, bu söylemlerin arkasında yer alan çıkarlar ve bu çıkarların yasa metinlerine ne düzeyde yansıdığı belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Public Procurement Law numbered 4734 consisting main framework of neoliberal public procurement order in Turkey and other laws changing this order with together their social dynamics. These regulations are analyzed as two phases seperating from each other in terms of fundamental dynamics and orientations. First phase, occurs with the law numbered 4734 consisting main framework of neoliberal public procurement order and the law numbered 4761 amending in that law before coming into force. Second phase, consists amendments on AKP era which target especially narrowing scope of neoliberal public procurement order and in this way increasing political power's role on resource allocation in favor of certain capital sections. The study based on analysis of historical conditions of reform processes and its changes, law legislation processes and legal texts. In this way, histrorical context in laws constitute, social actors acting in this historical context, discourses of these actors, the underlying interests of these discourses and reflection level of these interests are tried to determinate.