Teos liman kilisesi
Teos harbour church
- Tez No: 425397
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
On iki İon kentinden biri olan, Proto-Geometrik Dönem'den itibaren Hellenistik ve Roma dönemlerinde önemli bir merkez olan Teos Antik Kentinin, Bizans Dönemi karanlıktır. 2010 yılında başlanan yeni dönem kazılarında, 2011 yılında kentin Güney limanının araştırılmasına yönelik çalışmalara başlanılmış ve bu kazı çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkmış olan Liman Kilisesi, karanlık olan Bizans dönemine dair somut bir kaynak olmuştur. 2011 ve 2012 kazı sezonlarında, kazısı bitirilen yapının, araştırılması, benzerlerinin bulunması ve tarihlendirilmesi bu tez kapsamında yapılmıştır. İki sezon süren kazı çalışmaları sırasında, yapının mimari planı çıkartılmış, buluntuları belgelenmiştir. Bu tez kapsamında, yapının mimari tipolojisi, inşa malzemesi, plan açısından diğer kiliseler ile karşılaştırılması ve kazı çalışmaları sırasında ele geçirilen buluntuların, gruplanması, belgelenmesi, yine benzer örnekler yardımıyla yapının tarihlenmesine çalışılmıştır. Bütün bu çalışmalar sonucunda, iki evreli olduğu tespit edilen Liman kilisesinin, ilk evresi MS 10-12. yüzyıllara tarihlenmiş olup yapının ikinci evresi ve yapının en geç kullanımının, benzer örnekler ve küçük buluntular göz önüne alındığında MS 13-14. yüzyıllara tarihlendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient İonian city of Teos, which is very important from the Proto – Geometric epoch to Hellenistic and Roman period, its Byzantine period is not well-known. İn 2010 the new excavation Project has begun, in 2011, the excavations start at the South Harbour of the city to research the harbour and coastline of the city. At that time the church of the South harbour is found incidentally. This founding is a physical evidance of the Byzantine period of the Teos. İn 2011 and 2012 seasons, the church excavations were finished. İn this thesis, similer types of the church plans, foundings of the church and ceramics are investigated. During the excavatıons, the architectural plan of the church was finished and the foundings are documented. This part of the thesis, architectural typological of the church, building materials, the terms of the plan compared wıth the other churches and during the excavations the foundings like ceramics are grouping, documenting and help of the similar samples the church is dated. After all over these studies, the church has two stages, first stage of the church is dated in AC 10-12 centuries and the second stage of the church and the last usage of the building is dated AC 13-14 centuries.