Bütünleşik kıyı alanları yönetiminin katılımcılık ilkesi: Kaş-Kekova denizel yönetim planı
- Tez No: 425398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; kıyı alanlarında koruma-kullanma dengesinin gözetilerek hem kıyı alanlarındaki biyoçeşitliliğin korunması hem de insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan bir takım fonksiyonların yerine getirilebilmesi amacıyla ortaya çıkan Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi yaklaşımı ve bu yaklaşımın en temel ilkelerinden biri olan katılımcılık ilkesi hususunda farkındalık yaratmaktır. Dünyada ve ülkemizde yoğun baskı altında bulunan kıyı alanlarında geleneksel kıyı yönetimi yaklaşımının yetersiz kalmasıyla Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi yaklaşımı ortaya çıkmıştır. Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimini geleneksel kıyı yönetiminden ayıran en önemli husus ise katılımcılık ilkesidir. Katılımcılık ilkesi, hem merkezi kurumları hem yerel birimleri bunun yanında sivil toplum örgütleri ve yerel halk gibi tüm paydaşların sürece dahil olmasını ifade eder. Bu hususta katılımcılık ilkesinin sağlıklı bir şekilde uygulanması Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi yaklaşımının başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Katılımcılık ilkesiyle tüm paydaşların sorumluluklarının bulunması Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi konusunda ortaya çıkan projelerin sahiplenilmesini ve hayata geçirilmesini kolaylaştıracaktır. Kaş-Kekova örneği, ülkemizde deniz ve kıyı alanında bütünleşik bir yaklaşımla yapılmış en güncel ve en kapsamlı projelerden biridir. Bu projenin katılımcılık boyutunun irdelenmesi, projenin hayata geçirilmesindeki başarıları ve bunun yanı sıra eksiklikleri ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the this project is to create the awareness about Integrated Coastal Zone Management providing a sustainable development of coastal areas and the participation principle which is one of the basic principles of this approach. In the world and also our country coastal areas are under pressure and as a result of the inadequacy of traditional coastal management approach to Integrated Coastal Zone Management approach has emerged. The most important issue is the participation that separating the Integrated Coastal Zone Management of the traditional coastal management. By the principle of the participation, all stakeholders concerned with coastal management involve in the process. As a result, the implementation of the principle of participation in an efficient way will ensure the success of the Integrated Coastal Zone Management approach. The example of Kaş-Kekova, is one of the latest and most comprehensive projects made with an integrated approach in our country. The examining of this project by the participatory direction will reveal strengths and also deficiencies about the project.