Kur'an'da müminlere teselli, moral ve motivasyon
Consolation, morale and motivation to belivers in the Qoran
- Tez No: 425419
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Var olduğundan bu yana hep daha mutlu yaşayacağı bir dünya oluşturmaya gayreti içinde olan insan bir türlü bu hedefine ulaşamamış, daima mutsuzluğun pençesinde kıvranır olmuştur. Binlerce yıl boyunca ortaya konulan çabalara bakıldığında yaşanılan zamanda huzurun ve mutluluğun zirvesinde olmalıydı. Fakat bu durum bir türlü gerçekleşmedi. Çünkü mutluluk daima yanlış yerde arandı. Geçici olandan ebedi sonuç beklendi. Ama bu sonuç tabidir ki gerçekleşmedi. Kur'an, hayatta karşılaşmış olduğu olumsuzluklar karşısında inanan kul için son derece önemli reçeteler sunmaktadır. Kur'ân öncelikle kula hayata karşı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu bakış açısının odak noktasını, hayatın çift yönlü olması, yaşamın yalnızca bu dünyadan ibaret olmayıp asıl hedefin ahiret olduğu düşüncesi oluşturmaktadır. Hayata karşı olan bu çift yönlü bakış açısına sahip olan kul bu düşünceyi içselleştirebildiği oranda karşılaşmış olduğu olumsuzluklara tahammül gösterebilecek ve sarsılmadan, sendelemeden hayat yolculuğuna kaldığı yerden devam edebilecektir. Başta Hz. Peygamber (s.a.v.) olmak üzere, ashab ve bütün inananlara Kur'an, başa gelen veya geçmesi muhtemel hastalık, fakirlik, özürlülük, savaş, aile problemleri ve zulme karşı tesellide bulunmuş, onlara moral ve motivasyon aşılamıştır. Kur'an bunu yaparken öncelikle Allah'ın ve ahiretin varlığı, dua, kader, şefaat ve tevekkül gibi müminin teselli moral ve motivasyon bulmasını kolaylaştırıcı unsurları da devreye sokmuştur. Hayata, dolayısıyla başına gelen her türlü sıkıntıya karşı Kur'an'ın ortaya koymuş olduğu bakış açısıyla bakan kulun hem dünyada hem de ahirette mutluluğu yakalaması son derece kolay hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Since there is always a kind of people in the effort to create a happier world to live not reached this goal has been always writhing in the grip of unhappiness. Considering the effort put forth for thousands of years in time of peace and happiness should be experienced in the summit. But somehow this did not happen. Because happiness is always in the wrong place searched. Provisional results eternal than was expected. But these results are subject to that did not happen. Quran, believers have experienced life in the face of adversities that offers prescription extremely important for worshipers. Qur'an primarily gives an insight into life against the ear. The focus of this perspective, the dual being of life, constitutes the idea that life is not only the main target is afterlife consists of this world. Servant with the terms of this dual perspective towards life that can tolerate the negativity that has been met to the extent that internalize these ideas and the jarring, trips will continue from where it left off on the journey of life. Especially the Prophet, his companions and all those who believe the Qoran to deal with, likely from or exceed illness, poverty, disability, war, family problems and found solace persecution, infused them morale and motivation. While it is primarily God and the existence of the afterlife, prayer, fate, intercession and to facilitate the finding solace morale and motivation of the believers put their trust such elements have also been activated. Life, Koran against all kinds of adversity befell so the servants with a view overlooking revealed that both capture the happiness in the world hereafter becomes extremely easy.