Yazı karakteri tasarımında para birimi işaretleri ve Türk Lirası işaretinin farklı yazı karakterlerine uyarlanması
Currency signs in typeface design and adaption of Turkish Lira sign to different typefaces
- Tez No: 425486
- Danışmanlar: PROF. T. FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Para birimi işaretleri, ait olduğu ülkenin para birimini doğrudan temsil eden ve serbest piyasa ekonomisi içerisindeki döviz değerini belirten çeşitli tipografik işaretler ve karakterlerdir. 8 Eylül 2011 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından“Türk Lirası Simge Yarışması”adı altında bir yarışma düzenlenmiş ve yarışma sonucunda 8362 adet başvuru alınmıştır. 1 Mart 2012 günü Merkez Bankası İdare Merkezi Konferans Salonu'nda, kamuoyuna açık şekilde yapılmış bir toplantı ile, seçilmiş olan Türk Lirası işaretinin tanıtımı yapılmıştır. Türk Lirası işaretine hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışan ülkemiz, bu yeni işaretin kullanımı ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Yeni işaret bir logo niteliğinde tasarlanmış ve net şekilde belirlenmiş bir biçime sahiptir. Oysa para birimi işaretleri, bir yazı karakteri şeklinde tasarlanmalı ve diğer türdeşleri gibi farklı karakterler içerisinde kendine bir yer edinmiş olmalıdır. Bu çalışmanın temel amacı, belirlenen bu soruna çözüm önerileri sunabilmek ve Türk lirası işaretinin doğru kullanımını yaygınlaştırmaya katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, beş klasik yazı tipi olarak sınıflandırılmış yazı karakterlerinden 10 tanesi belirlenerek Türk lirası işareti bu karakterlere göre uyarlanmıştır. Yapılan alanyazın taramasında bu konu hakkında yapılmış akademik bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu bağlamda çalışmanın Türkiye'de bu konuda yapılan ilk akademik çalışma olması bakımından önem taşıdığı söylenebilir. Anahtar Kelimeler Para Birimi İşaretleri, Sembol, İşaret, Yazı Karakteri, Yazı Karakteri Tasarımı, Türk Lirası İşareti
Özet (Çeviri)
Currency signs are various typographical signs and characters that directly represent the related country's currency and identify the exchange value of the currency within free market economy in the world. Central Bank of The Republic of Turkey (CBRT) announced a competition under the rubric of“Turkish Lira Symbol Contest”on September 8, 2011 and received 8362 applications. On March 1, 2012 the selected symbol for Turkish Lira was introduced in a meeting held at Central Bank Headquarters Conference Hall, which was open to the public. Although the country is trying to get used to Turkish Lira symbol rapidly, there has been and still are problems with the use of this new sign. This was due to the fact that the currency sign was designed as a logo and it has a strictly determined form and shape. However, currency signs should be designed as a typeface and should have its own place among characters similar to its kind. The main purpose of this work was to suggest solutions to the specified problem and to contribute to the accurate usage of Turkish Lira sign's dissemination. With this purpose, Turkish Lira sign was adapted to 10 fonts that were chosen from five different classical font categories. There haven't been found any academic work done on the topic within the reviewed literature. For this reason, it can be said that this work has an importance for being the first academic work done in Turkey on this topic. Keywords Curreny Signs, Symbol, Sign, Typeface, Typeface Design, Turkish Lira Sign