Sürdürülebilir tasarım ve seramik kaplama sektöründe sürdürülebilirlik
Sustainable design and sustainability in ceramic coating sector
  1. Tez No: 425564
  2. Yazar: MİNE POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ÖZTURANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Endüstri devrimi sonrası artan tüketim ve sonrasında oluşan çevresel problemler nedeniyle başlatılan çevresel hareketler neticesinde sürdürülebilirlik kavramı tanımlanmıştır.“Sürdürülebilirlik”kavramı farklı disiplinlerde ele alınmış, 'Sürdürülebilir dünya için ürün tasarımı' ilgili alanlara yansıtılmıştır. Seramik kaplama sektörü üretimleri gereği çevreye karşı zararlı faaliyetler gerçekleştirmekte, bu sebeple de üretimleri sürdürülebilir olması bir paradoks gibi gözükmektedir. Sektörde yapılan üretim faaliyetlerinde hammadde, su, enerji gibi doğadaki kıt kaynaklar kullanılmakta ve bu üretimler sonucunda oluşan pişmiş atıklar çevresel sorun yaratmaktadır. Oysa sektörde yapılan üretimlerde, su ve enerji geri dönüşümü sağlanmakta, pişmemiş üretimler yeniden üretimde kullanılabilmektedir. Ayrıca seramik pişmiş atıkların geri dönüşümü mümkündür. Atıkların yüksek oranlarda üretimlerde kullanılabileceği tez çalışmasının uygulama kısmı için yapılan bir pişmiş atık geri dönüşüm uygulaması ile sunulmaktadır. Bu tez çalışması, bugüne kadar sıklıkla karşımıza çıkmakta olan sürdürülebilirlik kavramını seramik kaplama sektöründe sürdürülebilir tasarım ilkeleri ile bütünleştirmek, bu konuda geliştirilen yol ve yöntemleri araştırmak, sürdürülebilirlik kavramının sektörde tam olarak ne şekilde uygulandığının ve ne şekilde olması gerektiğinin tespitini hedeflemektedir. Ayrıca seramik kaplama ürünlerinin sürdürülebilirlik düşüncesi çerçevesinde barındırdığı karşıt değerlerin sorgulanmasına ve seramik kaplama sektörünün sürdürülebilirlik alanında katkısının hangi yönde olacağına ya da olması gerektiğine ilişkin gerçek verilerin ortaya konmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilir dünya görüşünün seramik sektöründe nasıl ele alındığı ve yapılan uygulamaların neler olduğu konu olarak ele alınmış, dünyada ve ülkemizde var olan durumun tespiti, kavramın işleyişi, tasarımcı ve firma odaklı olarak incelenmiştir. ANAHTAR KELĠMELER: Sürdürülebilirlik, Seramik Kaplama Sektörü, Sürdürülebilir Tasarım, Çevre, Kirlilik
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, consumption has grown and this has led to environmental problems. As a response to this, environmental activism was born, and created the term 'sustainability' which has been used in several disciplines, and it has been defined as 'design for a sustainable world' in the field of design. The ceramic coating industry production performs activities harmful to the environment, therefore sustainable production for them seems like a paradox Scarce resources in the environment such as water and energy are used as raw material in production process in the industry, and as a result of this, fired waste creates environmental problems. However, water and energy recovery can be conducted in the production and unfired production can be reproduced. Also ceramic material, as a nature of its structure, can be recycled, and can be used in highest amount of productions which was showed with a model fired waste recycling application in the application part of the thesis. This thesis aims to integrate the concept of sustainability, which emerges frequently so far in the ceramic coating industry, with sustainable design principles; investigate ways and methods developed in this issue; and determine how this concept of sustainability is applied in the sector and how it should be. Additionally, in this study, opposite values in the idea of sustainability of ceramic coating products are questioned, and an outline about in what way ceramic coating will contribute to the sustainability of the sector or in which direction it should be. In this study, how sustainable worldview applied in the ceramics industry and what are its practices were discussed; and the situation in our country and in the world were identified, and how the operation of the concept was examined with a focus on designers and companies. KEYWORDS: Sustainability, Ceramic Coating Sector, Sustainable Design, Environment, Pollution