Alexandria Troas Definesi
The hoard of Alexandri̇a Troas
  1. Tez No: 425671
  2. Yazar: ABDÜLKADİR FISTIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Alexandria Troas Definesi, Gaziantep Müze Müdürlüğü denetiminde koleksiyonculuk faaliyetinde bulunan Mustafa DEMİR'e ait özel koleksiyona kayıtlı, 581 adet bronz sikkeden oluşmaktadır. Adı geçen koleksiyonerin Müze Uzmanı olarak eserler üzerinde çalışma yapabileceğimi belirtmesi üzerine, eserler üzerinde ön inceleme yapılmış ve Arkeoloji Bilim Dünyasına tanıtımının sağlanması amacıyla yüksek lisans tez konusu olarak seçilmiş ve koleksiyon sahibinden çalışma muvafakatı alınmıştır. Tez çalışmasına hazırlık kapsamında, söz konusu definede yer alan 581 adet sikkenin daha iyi tasniflenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla, eserlerin restorasyon ve konservasyonları tamamlanmıştır. Restorasyon ve konservasyonları tamamlanan eserler, tez çalışması kapsamında envanterleri yapılarak fotoğraflanmış, tasnif edilerek bilimsel kataloğu hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda yapılan inceleme ve değerlendirmelerde, definenin Çanakkale İlinin, Ezine İlçesinde bulunan, Roma İmparatoru Augustus Döneminde kurulmuş olduğu bilinen“Colonia Augusta Troas/Troadensis”adındaki koloni kentine ait olduğu; bu nedenle Alexandria Troas Definesi olarak adlandırdığımız 581 adet sikke grubunun, Prof. Dr. Coşkun ÖZGÜNEL başkanlığındaki Smintheion'da yapılan 1998 yılı kazılarında ele geçen, Prof. Dr. Zeynep ÇİZMELİ ÖĞÜN tarafından yayına hazırlanan“Smintheion Definesi”ile büyük benzerlik gösterdiği ve çağdaş oldukları tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, sikkenin tanımı, kullanımı, Roma Dönemi sikke özellikleri gibi numismatik bilgilerin yanı sıra Alexandria Troas Kentinin konumu ve tarihsel coğrafyası hakkında da bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There is a hoard, consisting of 581 bronze coins, registered to the special collection belonged to Mr. MUSTAFA DEMIR, who dealing with collection works under control of Gaziantep Museum Directorate. Upon the said collector stated that I can work on the artifacts as a Museum Expert, the pre-investigation was made on the artifacts and on purpose of introduction of the artifacts to Archeological Science World, was selected as Master Degree Dissertation Subject and consent of the collection holder was taken for this study. Under preparation studies of dissertation, for better classification and evaluation of 581 coins, taken place in the said hoard restoration and conservation of the artifacts was completed. Artifacts, which restoration and conservations were completed, were registered in inventory under dissertation study and their photos were taken, they were classified and their scientific catalogue was prepared. At examinations and evaluations made after this study, it was found that this hoard belongs to colony named“Colonia Augusta Troas/Troadensis”which known that established at Roman Empire, Augustus Age, located at Canakkale City, Ezine District; therefore, this 581-coin group named Alexandria Troas hoard shows very similarity with“Smintheion Hoard”gained in 1998 upon excavation, executed under control of Prof. Dr. COSKUN OZGUNEL at Smintheion and prepared for publishing by Prof. Dr. ZEYNEP CIZMELI OGUN and they are contemporary. Moreover, at this study, information about location, historical and geographic status of Alexandria Troas City were submitted as well as numismatic information such as coins description, usage, Roman Age coin specifications.