Eskişehir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan düz dokumalar (Kilimler)
Flatweaves in Eskisehir Archeology Museum (Rugs)
- Tez No: 425691
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 493
Özet
“Eskişehir Arkeoloji Müzesinde Bulunan Düz Dokumalar (Kilimler)”olarak hazırlamış olduğumuz bu çalışmada, ilgili müzede yer alan yetmiş dokuz adet düz dokuma örneği ele alınmıştır. Müze koleksiyonunda yer alan ve envanter kayıtlarından da anlaşıldığı gibi farklı yörelerden satın alma ve bir adeti de hibe yoluyla müzeye kazandırılmış bu örnekler kilimlerden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında yer alan bu kilimlerin, ayrıntılı bir şekilde tanımları, yapılış şekilleri ve kompozisyon özellikleri verildikten sonra, ilgili koleksiyonda yer alan örnekler, katalog düzeninde ele alınarak; cins, malzeme, renk, ebat, motif ve kompozisyon yönleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Değerlendirme ve karşılaştırma bölümünde ise, incelenen örnekler, yukarıda belirtmiş olduğumuz özellikler açısından farklı yörelere ait düz dokumalarla kıyaslanmış ve bu dokumaların Anadolu dokumaları içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın son kısmını ise, çalışma kapsamında incelenmiş olan literatürlerle ilgili bibliyografya ve sözlük kısmı ile tez konusunu içeren dokumaların çizimlerinden ve resimlerinden meydana getirilen levhalar kısmı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, named as“Flatweaves in Eskişehir Archeology Museum (Rugs)”; seventy nine flat weave models which located in the museum are considered. As it can seen in inventory records of museum, the rugs in the museum that evaluated in this study as sample in this study obtained by purchase from different zone of Turkey, and one of them obtained by grunt. After giving a detailed description, making way and composition features of these rugs that evaluated in the study, samples in the relevant collection investigated according to their type, material, color, size, direction tried to introduce the motifs and compositions by taking the catalog layout. In evaluation and comparison part, the examined models are compared with flat weaves which belong to different regions. This examination is made in the point of wiev that we explained clearly in the above past and the place of these weaves among Anatolia weaves is tried to be determined. The conclusion of our study is constituted with the bibliography and the weave terminology part which we examined in the extend of this study about literature and the signboard part which is formed with thesis subjects including the drawings and pictures of the documents.