İmanın altı rüknü ve Kütüb-i Sitte'den delilleri
- Tez No: 425692
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, Kütüb-i Sitte çerçevesinde imanın altı rüknü hakkındaki en önemli delillerin sunulması hakkındadır. Ayrıca, delil göstermek açısından Hz peygamberin hadislerini, uydurulmuş olabilir gerekçesiyle kabul etmeyenlere de bir reddiye niteliğindedir. Tezimde her konuyu, önce bir ön bilgilendirme ile sonra da Kütüb-i Sitte'den delil getirmek suretiyle ele almaya çalıştım. Daha sonra da özellile Eş'ârilerin görüşü olmak üzere Ehl-i Sünnetin bu konudaki yaklaşımını belirttim. Araştırmamız, giriş, üç kısım, kaynakça ve özeti kapsar. Giriş kısmında konunun öneminden, ulûhiyet, nubuvet ve sem 'iyat kısımların da imanın altı rüknünü kapsayan meselelerini delilleriyle ve ihtilaflarıyla uzunca ele aldıktan sonra genellikle tercih edilen mevzular üzerinde durmata çalıştım.
Özet (Çeviri)
The thesis summarizes the statement of the most important evidence of the six pillars of faith (Al Eman) through six books; which is a response to those who refuse to use Hadiths as evidence when it comes to faith. They argue that Hadiths can be faked up or changed. In every chapter I have tried to give a short introduction to it, and then I mentioned its evidences from the six books, and the sayings of scholars in this regard. Then I mention what is the most suitable to Sunni people (Ahil Al Sunah wa Al Jama'ah); especially to Al Ash'arah. The Thesis includes a background, an introduction, seven chapters, conclusion, and an index to the most important sources and references. They are as the following: 1- In the background, I have shown the importance of research and the reason that encouraged me to write it 2- In the introduction, I have showed the meanings of specific words, and the meaning of the six books, then the position of Sunnah and its importance in inference, then my methodology in writing the research.