Davranışsal finans kapsamında bireysel yatırımcıların incelenmesi: Van ili örneği
Examination of individual investors within the scope of behavioral finance: Sample of Van provience
- Tez No: 425698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Klasik finans teorilerinin aksine, piyasada yatırım yapan bireysel yatırımcıların rasyonellikten uzak olduğunu, yatırım kararlarında psikolojik faktörlerin etkisinin de dikkate alınması gerektiğini savunan teoriye Davranışsal Finans Teorisi denir. Bu çalışmanın amacı, Van ilinde yaşayan bireysel yatırımcıların finansal yatırım kararlarında etkili olan, ekonomik olmayan faktörlerin davranışsal finans açısından ele alınması ve bu etkinin varlığının test edilmesidir. Analizlerin gerçekleştirilebilmesi için 31 sorudan oluşan anket, Haziran-Temmuz 2015 tarihleri arasında, Van ilinde ikamet eden, basit rastgele örneklem yöntemi ile 82 yatırımcıya uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 17.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz sonuçları, Van'da ikamet eden bireysel yatırımcıların, yatırım kararları üzerinde ekonomik olmayan etkenlerden etkilendiğini, davranışsal finansın etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuç da literatürde rastlanılan ve ülkemizde gerçekleştirilen diğer akademik çalışmaları destekler durumdadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bireysel Yatırımcı, Davranışsal Finans, Finansal Karar, Yatırımcı Psikolojisi, Van
Özet (Çeviri)
Contrary to classical finance theories, the theory, which defends the opinion that the individual investors who invest are far from rationality and the effects of psychological factors should also be taken into consideration on investment decisions, is called Behavioural Finance Theory. The purpose of this study is to approach the uneconomic factors which are effective on the decisions of financial investment of individual investors who live in the city of Van in terms of behavioural finance and to test the existence of this effect. In order for the analyses to be actualized, the survey including 31 questions was applied to 82 investors who reside in Van by simple random sampling method between the dates June and July in 2015 and the acquired datum has been analysed by a statistic program, SPSS 17.0. The analysis results of acquired datum show that investors who are living in Van are impressed by uneconomic factors on their financial decisions and behavioural finance is effective. This result is in a position to support the other academic studies which are encountered in literature and studies which are carried through in our country. KEY WORDS: Individual Investor, Behavioural Finance, Financial Decision, Investor Psychology, Van