Investigation of individual investors in borsa İstanbul within the context of behavioral finance: Case of Gaziantep
Borsa İstanbul'daki bireysel yatırımcıların davranışsal finans kapsamında incelenmesi: Gaziantep örneği
- Tez No: 612517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geleneksel finans teorileri, yatırımcıları akılcı bir varlık olarak kabul eder, ancak davranışsal finans, bireysel yatırımcıların finansal karar verme konusunda rasyonel davranmadıkları ve kişinin yatırım kararlarında önyargılarının etkisinde kaldıklarını savunmaktadır. Bu çalişmanin amacı Gaziantep'te yaşayan Borsa İstanbul yatırımcılarının davranişsal finans kapsaminda incelenmesidir. Bu amaçla ilgili şehirde yaşayan yatırımcılara anket yapılmış ve yatırım kararlarını verirken gösterdikleri davranışlar T-test, ANOVA ve Tukey testi testleri yardımıyla ortaya konulmuştur. Yapılan analizler sonucunda Gaziantep'te yaşayan bireysel yatırımcıların yatırım tercihlerini yaparken pek de rasyonel olmadıkları, psikolojik önyargıların etkisinde kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance theories accept investors as rationalist. However, behavioral finance argues that individual investors do not make rational financial decisions and that they are affected by their psychologies when they make financial decisions. The main purpose of this study is to investigate investors of Borsa Istanbul that live in Gaziantep within concept of behavioral finance.In accordance with this purpose, the survey has been conducted to investors that live in the city and the behaviors that exhibited by investors while making investment decision have been revealed by the help of T-test, ANOVA and Tukey test test methods. The results of these analyses reveal that individual investors living in Gaziantep are not much rational when they make investment decisions and that they are affected by the psychological factors.