Ceyhan havzası Planiliza abu (Heckel, 1843) populasyonuna ait bazı populasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamical parameters of Planiliza abu (Heckel, 1843) from Ceyhan River basin
  1. Tez No: 425755
  2. Yazar: ERTAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Ceyhan Havzasında dağılım gösteren Planiliza abu populasyonuna ait bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Örnekleme çalışmaları Azaplı Gölü ve Kartalyaka Barajında Ağustos 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup toplam 370 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının 0-VI'ıncı yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği III. yaş grubunun en baskın (%30,81) olduğu belirlenmiştir. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 4,0-23,1 cm ve ağırlık değerlerinin ise 1,06-160,10 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 14,17±3,11 cm ve 39,49±24,95 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,0114L3,022 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞: 27,87 cm, k: 0,189, to: -1,09, Φꞌ: 2,89 ve K: 1,13 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,40, M: 0,33, F: 0,07 ve E: 0,17 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine population parameters of Planiliza abu in August 2014 and May 2015 in Azaplı Lake and Kartalkaya Dam Lake, Ceyhan River Basin. A total of 370 specimens analyzed. Age of the specimens ranged from I to IV. age groups and dominant age group was III (30.81%). Total length varied from 4.0-23.1 cm with the mean of 14.17±3.11 cm and total weight ranged from 1.06 to 160.10 with the mean of 39.49±24.95 g. Length-weight relationship were estimated W=0.0114L3.022. Estimated population parameters were calculated as L∞: 27.87 cm, k: 0.189, to: -1.09, Φꞌ: 2.89 and K: 1.13 for the population. Mortality and exploitation rates also estimated as Z: 0.40, M: 0.33, F: 0.07 and E: 0.17, respectively. In the light of these values have been estimated there were over fishing pressure on the population.