A promotion-aware purchase decision aid for consumers
Tüketiciler için promosyona duyarlı satın alma yardımcısı
- Tez No: 425851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PEKİN ERHAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda market alışverişleri daha karmaşık bir hal almıştır. Tasarruf kaygısı neyin satın alınması gerektiğinin belirlenmesini ve nereden alınacağını daha da güçleştirdi. Tüketiciler market ihtiyaçlarını birden çok markete uğrayarak tamamlamaya başladı. Dahası, tüketiciler birbirinden farklı sayısız tipte promosyona maruz kalıyor. Tüketicilerin promosyonlara duyarlı satın alma karar sürecinde yardıma ihtiyaçları var. Bu çalışmanın esas amacı da tüketicilerin yardım ihtiyacını karşılayabilmek. Önerilen çözüm tüketiciler tarafından ön satın alma sürecinde kullanılabilmesi için tasarlandı. Çalışmanın özgün katkısı kredi kartı promosyonlarının da tüketim karar destek sürecine eklenmesidir. Önerilen çözüm tüketici odaklıdır. Alışveriş alternatifleri, tüketicilere onların tercihlerini ve konumları kullanılarak önceden tanımlı alışveriş listesine göre tavsiye edilir. Çalışma, tüketicinin geçmiş satın alma bilgisini kullanarak gelecekteki harcama sıklığını ve ortalama alışveriş tutarını tahmin eden bir satın alma tahmin modeli önerir. Önerilen çözüm en iyi alternatifi önermez fakat PROMETHEE II kullanarak alternatifleri sıralar ve bu sıralanmış listeyi verir. Bu model, iş akış motoru kullanılarak müşterilerin çaba harcamadan promosyonları takip edebilmesine yardımcı olur. Önerilen modelin uygulanabilirliğini göstermek için bir mobil prototip uygulama geliştirildi. Daha sonra, promosyon bazlı satın alma problemi bir tamsayı doğrusal programlama kullanılarak tanımlandı ve model optimal sonuçlara göre değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar modelin tüketicilere optimal toplam kredi kartı kampanya puanlarının %62,22'sini kazanmasına yardım ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Grocery shopping has become more complicated in recent years, since savings related concerns have made it harder to select what to buy and where to buy, which in turn results in consumers fulfilling their grocery needs by visiting more than one store. Moreover, consumers are exposed to numerous promotions of different types such as in-store and credit card promotions. Therefore, consumers are in need of help regarding promotion-aware purchase decision making. The main purpose of this research is to aid consumers in satisfying their needs. The proposed solution is designed to be used by consumers in the pre-purchase planning phase. A novel contribution of the study is the inclusion of credit card promotions into the purchase decision process. The proposed solution is customer centric, and provides shopping alternatives to the consumers by using their preferences and pre-defined shopping lists. The model proposes a purchase prediction model to predict the frequency of shopping and the average shopping amount using the past purchases of a consumer. The goal of the model is not to identify the best alternative, but instead to provide a ranked list of alternatives by using the PROMETHEE II outranking method, in order to aid the decision. The model also helps consumers to follow-up on promotions effortlessly by using a workflow engine. A mobile prototype application is developed to demonstrate the applicability of the proposed model. Then, the promotion based purchase problem is defined as an Integer Linear Programming (ILP) problem and the model is evaluated against the optimum results on a given real-life test data set. The results indicate that the model helps consumers obtain 62.22% of the optimum total credit card promotion bonuses available in the test data set.