Hibrit rejeneratif amortisör sistemi tasarımı
Design of hybrid regenerative shock absorber system
- Tez No: 425872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMETGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amortisörler, araçların lastikleri ile yol arasında sürekli bağlantıyı sağlayan ve yolda pürüzlerden dolayı oluşan titreşimleri sönümleyen bir süspansiyon sistemi elemanıdır. Amortisörler son zamanlarda araçlarda enerji geri dönüşümünde (enerji hasadı) de kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hidrolik ve elektromanyetik yöntemlerle sönümleme sağlayan, aynı zamanda bu iki yöntemle elektrik enerjisi hasadı sağlayan hibrit rejeneratif amortisör sistemi tasarlanmış ve üretimi yapılmıştır. Bahsedilen geri döndürülen enerji, hibrit rejeneratif amortisörün doğrusal hareketi ile sağlanmaktadır. Çıkan ilk testler sonunda; hata ve eksiklikler izlenmiş, bunun yanında hidrolik ve elektromanyetik sistemlerin toplam hasat ettiği maksimum ani güç 7.5 mm genlik ve 0.005 m/s hız için 0.66 W olarak elde edilmiştir. Sonuç alınırken kullanılan dirençler hidrolik ve elektromanyetik kısımlar için sırasıyla 80Ω ve 2Ω değerleridir. 0.005 m/s hız ve 7.5 mm genlik için elde edilen ortalama güç değerleri ayrı ayrı olarak ele alındığında ise hidrolik kısımda 0.56 W ve elektromanyetik kısımda
Özet (Çeviri)
Shock absorbers or dampers are used to maintain the contact between the vehicle's tires and road surface as well as to absorb the vibrations generated from the road disturbances. In addition, they are recently used in energy harvesting. In this study, a hybrid regenerative shock absorber system containing hydraulic and electromagnetic (EM) damper mechanisms was designed and manufactured to generate electricity. The energy harvesting was provided by excited linear movement of hybrid regenerative shock absorber. Systematic errors/deficiencies have been identified at the end of initial test results. Besides, a total maximum of 0.66 W at 0.005 m/s and 7.5 mm amplitude was harvested using 80Ω and 2Ω external resistors for hydraulic and EM parts, respectively. In addition, the mean power harvested at 0.005 m/s and 7.5 mm amplitude was calculated as