Batı Karadeniz Bölgesi makromantarlarının etnomikolojisi
Ethnomycology of Western Black Sea macrofungi
  1. Tez No: 425913
  2. Yazar: LEYLA HANDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çeşitli meslek gruplarındaki insanlar tarafından Batı Karadeniz ormanlarının doğal yetişme yerlerinden toplanan veya kültürü yapılan yenilebilir makromantarlar önemli ürünler arasındadır. Bu mantarlar, genellikle kırsalda tüketilir, işlenir ve birçok ekonomik, sosyal ve kültürel değerlere dönüştürülürler. Bu çalışmada yenilebilir makromantarların Batı Karadeniz bölgesindeki durumu, tanımlanmalarından pazarlanmalarına kadar etnomikolojik bir yaklaşımla araştırılmıştır. Çalışmanın asıl verileri, Nisan 2012-Aralık 2013 arasında toplanmıştır. Mantar toplayıcılığının veya üretiminin yapıldığı 6 il (Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu), 6 il merkezi ve 17 ilçeye bağlı 120 köyde çalışılmıştır. Özellikle mantar toplama mevsimlerinde çeşitli yöresel pazarlara toplam 70 saha gezisi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 475 orman köyü hanesi oluşturmuştur. Ankete; bu 475 hane halkından toplam 2568 kişi katılmıştır. Anket; proje ekibinin ortak görüşleri doğrultusunda hazırlanmış ve veriler yarı-yapılandırılmış ucu açık sorularla yüz yüze toplanmıştır. Uygulama, ayrıca rastgele seçilen toplam 10 mantar üreticisiyle de yapılmıştır. Demografik, yerel ve ekonomik veriler SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) 16.0 programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, 14 familyadan 33 tür çalışma bölgesinde bulunmaktadır: Russulaceae (7), Morchellaceae (5), Agaricaceae (4), Cantharellaceae (3), Tricholomataceae (3), Boletaceae (2), Gomphaceae (2), Amanitaceae (1), Gomphidiaceae (1), Hericiaceae (1), Hydnaceae (1), Lyophyllaceae (1), Marasmiaceae (1) ve Pleurotaceae (1).
Özet (Çeviri)
Edible macrofungi, which are collected from natural habitats or cultivated in Western Black Sea region are significant products for people from different working groups. These mushrooms are generally consumed and processed in the rural areas and converted to economic, social, and cultural values. The status of edible macrofungi in the Western Black Sea region from identification to marketing was investigated by an ethnomycological approach in this study. Main data were collected between April 2012 and December 2013. It was studied in 6 provinces (Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın, and Kastamonu), 6 province centers, 17 counties, and 120 villages where mushroom gathering or production was practiced. A total of 70 field trips were undertaken to different local markets especially during mushroom gathering seasons. The sample of the research was composed of 475 forest villagers who agreed to participate in this research. The total of 2568 from these 475 households participated in the survey questionnaire. Survey questionnaires were prepared by consensus of the project group, and data were collected by a semi structured open-ended questionnaires through face to face interviews. The questionnaires were also applied to 10 randomly selected mushroom producers. Demographic, local, and economic data were evaluated using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Program Version 16.0. According to the results of the research, 33 species from 14 families marketed in the study area are the following: Russulaceae (7), Morchellaceae (5), Agaricaceae (4), Cantharellaceae (3), Tricholomataceae (3), Boletaceae (2), Gomphaceae (2), Amanitaceae (1), Gomphidiaceae (1), Hericiaceae (1), Hydnaceae (1), Lyophyllaceae (1), Marasmiaceae (1), and Pleurotaceae (1).