Türk tekstil sektörünün dış gelişimi ve AB'nin sektöre etkileri
Foreign development of the Turkish textil sector and the effect of the European Community to the sector
- Tez No: 73402
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜ'NÜN DIŞ GELİŞİMİ VE AB'NİN SEKTÖRE ETKİLERİ Nurettin Cineviz İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman: Prof Dr. S.Rıdvan Karluk Tekstil sanayii, giyimden uzay teknolojisine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan, çağdaş yaşama uygun biçimde hızla yenilenip, çeşitlenen geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. İnsanoğlunun en eski mesleklerinden birisi olan ve Türkiye sanayisinin temellerinin atılmasını sağlayan, emek yoğun teknolojinin kullanıldığı tekstil sanayii her zaman Türkiye ihracat ve kalkınmasının itici gücü olmuştur. Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün değer olarak en büyük pazarı Avrupa Birliğidir. Türkiye 1980 yılında Avrupa Birliğine ihracat yapan ülkeler arasında 27. sıradayken günümüzde en ön sıralara yerleşmiştir. Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği antlaşması sonucu Türk Tekstil ve Hazır Giyim sektörü AB ve AB dışı ülkeler karşısında daha rekabetçi bir ortama girmiştir. Dünyada önemli tekstil üreticileri arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye, kurulu kapasite, fiili üretim ve ihracat açısından Avrupa ile rekabet edebilecek duruma gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Textile Industry have a very wide varying product fan which can be used in various fields from clothing to space technology which can change rapidly in a way which suits contemporary life. The Textile and ready- to - wear clothing industry which is one of the oldest professions of human beings and which provides the way to extend the principals of Turkish Industry is always a propulsive force of Turkey's exportation and development. The biggest market which has the greatest valve of the Turkish Textile and Ready - Made Clothing sector is the European Community. While Turkey took the 27th place among the countries exporting to the European community since 1980, it is now almost in the first sequence. With the customs Union being signed Turkish Textile and Ready-Made Industry began to face stiff competition Turkey is to keep up with the market of the European Community, in which stiff commercial competition takes place. As a result of Turkey's signs the Customs Union Treaty with the European Community, Turkish Textile and Ready - Made Clothing sector has gone in to more competitive environment against not only European Community countries but also the ones excluding the European Community. Besides, its other important industries against other rival countries, is its nestled engine park which has the capacity.